Plodné a neplodné dni podľa mentštruačného cyklu

Pokiaľ chcete otehotnieť, potrebujete vedieť, kedy máte plodné dni. Najjednodochšou metódou, ako si plodné dni vypočítať, je s pomocou našej ovulačnej kalkulačky.

Mohlo by Vás zaujímať:

Pomimo ovulačnej kalkulačky môžete použiť tiež:

V tomto článku sa pozrieme na predpovedanie ovulácie podla menštruačného cyklu (na základe ktorej fungujú aj ovulačné kalkulačky a kalendáre).

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Poďme sa teda pozrieť na Vaše plodné a neplodné dni podľa menštruačného cyklu:

 

1. až 11. deň menštruačného cyklu (neplodné dni)

1. až 5. deň

Ak nie ste tehotná, staré mŕtve tkanivo, ktoré vystielalo dosiaľ maternicu, sa začne odlupovať a začína vaša menštruácia. Hladiny hormónov estrogén a progesterón sú nízke a vaša telesná teplota sa pohybuje niekde medzi 35,5 až 36,6 °C.

6. až 7. deň

Hypotalamus, teda časť mozgu, ktorá reguluje vnútorné orgány a kontroluje hypofýzu, vylúči ľudský choriový gonadotopín (HCG). Následne HCG povie hypofýze, aby vylúčila folikuly stimulujúci hormón (FSH) a luteotropný hormón (LH), ktoré spôsobia, že začnú rásť vajíčka, alebo folikuly, v jednom z vaječníkov. Ako vajíčka rastú, produkujú estrogén. Hladina progesterónu ostáva stále nízka. Vaginálny výtok je akoby suchý (do 8. až 9. dňa).

8. deň (môže sa však predĺžiť až do 12. dňa)

Produkcia estrogénu sa zvyšuje, čo spôsobuje, že vnútro maternice hrubne a tak tvorí lepší zdroj červených krviniek, a takto sa pripravuje na príchod oplodneného vajíčka. Hladiny hormónov FSH a LH sa znižujú.

10. deň

Vaginálny výtok sa mení na lepkavý so zafarbením do biela či žlta.

12. až 16. deň menštruačného cyklu (plodné dni)

12. deň 

Vaginálny výtok sa mení na priehľadný a slizký, čo signalizuje, že sa blíži ovulácia. Máte najväčšiu šancu otehotnieť práve v tomto období. Takže ak sa už dlhšie snažíte o dieťa a stále sa to nepodarilo, mali by ste to skúšať práve v tieto dni. Majte totiž na pamäti, že spermie po pohlavnom styku v tele ženy prežijú od 2 do 5 dní, čo znamená, že ak aj ešte nemáte ovuláciu v čase styku, je tu pomerne veľká šanca na otehotnenie.

13. deň

Hladina estrogénu sa veľmi rýchlo a dramaticky zvýši, čo „nakopne“ LH hormón. Ten zas stimuluje progesterón, ktorý spôsobí zvýšenie hladiny hormónu FSH. Do 12 hodín pred ovuláciou sa telesná teplota ženy zvýši o niekoľko desatín stupňa a ak nepríde tehotenstvo, ostane zvýšená až do ďalšej menštruácie.

14. deň

Hladina estrogénu sa dramaticky zníži a naopak hladina hormónu LH sa zvýši, čo spôsobuje, že vaječník vypustí vajíčko – teda dochádza k ovulácii. Toto vajíčko následne žije 12-24 hodín.

15. deň (môže sa ale predĺžiť až do 24. dňa)

 Dočasná prázdna vajíčková žľaza – corpus luteum (alebo aj žlté teliesko) začne vylučovať veľké množstvá estrogénu a progesterónu aby pomohla pripraviť maternicu pre možné tehotenstvo. Hladiny hormónov FSH a LH sa začínajú znižovať.

17. až 28. deň menštruačného cyklu (neplodné dni ženy)

17. deň

V situácii keď vaša telesná teplota ostáva vysoká po tri dni za sebou, vo všeobecnosti to znamená, že vaše plodné dni sa skončili.

18. deň

Váš vaginálny výtok začína tmavnúť.

21. a 22. deň

Hladina hormónu progesterón dosahuje najvyššie úrovne.

25. deň

Corpus luteum (alebo aj žlté teliesko) sa rozpadá. Ak vajíčko nebolo oplodnené, hladina hormónu progesterón sa znižuje a vaginálny výtok začína byť lepkavý. Avšak ak došlo k oplodneniu, hladina hormónu progesterón zostáva vysoká).

27. deň

Vaginálny výtok je buď len ťažko povšimnuteľný, alebo sa vôbec nevyskytuje.

28. deň

Hladina levelu estrogén sa znižuje a produkcia hormónu progesterón rapídne klesá. Výtok je hustý. V prípade, že nedošlo ku oplodneniu vajíčka a teda nie ste tehotná, by ste svoju menštruáciu mali očakávať nasledujúci deň.

Aké su Vaše skúsenosti?