Otehotnenie a menštruácia

Hoci je otehotnenie tesne pred vašou menštruáciou veľmi nepravdepodobné, všetko závisí na tom, ako funguje vaše telo. Spermia a vajíčko musia byť v správny čas na správnom mieste, čo závisí tak od vašej ovulácie, ako od naplánovania pohlavného styku. Je možné otehotnieť týždeň pred tým, než dostanete menštruáciu? Odpoveď znie: Áno, je! Nikto totižto nevie, kedy presne ovulujete Naviac, určenie presného dňa ovulácie je dostatočne náročné.

Vo všeobecnosti sa hovorí, že tými najplodnejšími dňami sú 12 až 16 deň vášho cyklu, ale je samozrejme možné, že práve vy ovulujete neskôr. Najlepším spôsobom ako sa uistiť, že budete mať sex práve počas vašich plodných dní, je opakovať ho niekoľkokrát v čase okolo predpovedaného dátumu ovulácie. Ďalšou otázkou, ktorú by ste si mohla klásť je: Môžem otehotnieť deň pred menštruáciou? Áno, môžete!

Je pravda, že vaše šance na otehotnenie sa s blížiacou menštruáciou rapídne znižujú, ale napriek tomu si nikdy nemôžete byť istá, a to hlavne v prípade, že je váš menštruačný cyklus veľmi nepravidelný. Takže nezáleží na tom, či ste mala nechránený sex 7, 5, 2 alebo len 1 deň pred menštruáciou. Ak sa chcete tehotenstvu vyhnúť, musíte byť dostatočne opatrná po celý čas.

Je možné otehotnenie počas menštruácie?

Ak sa pýtate sama seba: Môžem otehotnieť tesne pred menštruáciou? Mohlo by vás taktiež zaujímať, ako je tomu priamo počas menštruácie. Ide síce o veľmi neobvyklý jav, ale aj v tomto prípade znie odpoveď: Áno, môžete. Počatie počas menštruácie nastáva hlavne v prípadoch žien, ktorých cyklus je veľmi krátky. Ak je váš cyklus krátky, menštruujete krátko a menej intenzívne, je možné, že aj vaša ovulácia príde o niečo neskôr než je normálne. Zatiaľ, čo je väčšina žien najplodnejšia približne v strede svojho cyklu, sú aj také, ktoré ovulujú oveľa neskôr. Vaše vajíčko sa môže nachádzať vo vajcovode bez toho, že by bolo vylúčené pred začatím menštruácie.

Ďalšou príčinou krvácania, ktoré sa môže javiť ako menštruácia, je stav, kedy bolo vaše vajíčko oplodnené už dávno pred menštruáciou a krvácanie nie je spôsobené menštruáciou, ale usadením vajíčka vo výstelke maternice.

Pozor taktiež na správne užívanie antikoncepcie! Ak totižto beriete tabletky nepravidelne alebo nesprávne, môže u vás nastať tzv. „nečakané krvácanie“ spôsobené znížením hladiny hormónov vo vašom tele, v tomto čase môžete byť naopak veľmi plodná.

Je možné otehotnieť po menštruácii?

Tak ako v predchádzajúcich prípadoch, všetko záleží na dĺžke a pravidelnosti vášho cyklu, ale vo všeobecnosti áno, aj v tomto prípade je odpoveď kladná. Je totižto možné, že vaša ovulácia príde v skoršom štádiu cyklu, než ste predpokladali. Ďalšou možnosťou je, že váš menštruačný cyklus trvá aj o 8 dní dlhšie než je bežné, a preto je prirodzené, že aj vaša ovulácia príde neskôr. Majte stále na pamäti, že ak máte nechránený pohlavný styk tesne po skončení menštruácie, spermia môže stále prežiť okolo 7 dní vo vašom tele, čo je definitívne dostatok na to, aby ste sa ocitla vo vašom plodnom okne a bez problémov otehotnela.

Kedy ste najplodnejšia?

Na to, aby ste zistila, kedy presne sú vaše najplodnejšie dni alebo tzv. „plodné okno“, je potrebné sledovať a poctivo zapisovať zmeny, ktoré na sebe pozorujete počas vášho cyklu. Starostlivo si zaznamenávajte jeho dĺžku v priebehu niekoľkých po sebe nasledujúcich mesiacov a získate celkom jasný obraz o tom, ako funguje vaše telo.

Dĺžka cyklu je jedným z najdôležitejších faktorov, pričom počítajte ako prvý deň vášho cyklu prvý deň menštruácie. Ak je váš cyklus dlhý 28 dní, pozorujte príznaky ovulácie približne medzi 12 a 17 dňom. Je možné, že prvé zmeny pocítite už okolo 5 dňa pred vašou ovuláciou. Ak má váš cyklus 35 dní, môžu sa prvé príznaky ukázať až v okolí 20 dňa a neskôr.

Najlepším spôsobom ako určiť kedy ovulujete, je sledovanie nasledujúcich signálov:

 • Pošvový výtok: V čase ovulácie sa váš výtok zmení na jemnejší, čírejší a klzký, pripomínajúci vaječný bielok. Tieto zmeny môžete zaznamenať napr. pri utieraní po použití toalety. Ak by ste trošku tohto výtoku vzala medzi prsty, bol by jemne lepkavý.
 • Bolesti v podbrušku: Je veľmi časté, že ženy počas ovulácie pociťujú bolesť alebo jemné kŕče v spodnej časti brušnej dutiny, zväčša len na 1 strane, na tej, kde ovulujete. Táto bolesť sa môže prejaviť taktiež ako bolesť chrbta. Nič sa však nebojte, bolesti nebudú trvať dlhú dobu, prejavujú sa približne 1 alebo len niekoľko dní pred ovuláciou. 

Ako zistíte, že ste tehotná?

Vymeškanie menštruácie je rozhodne tým najočividnejším príznakom, ktorý môžete pozorovať. Ak ste mala pred menštruáciou sex a tá neprišla, bolo by zrejme najlepšie, aby ste si urobila tehotenský test. Mala by ste mať ale na pamäti aj ďalšie z príznakov. Vymeškanie menštruácie je síce najznámejším signálom, v žiadnom prípade však nie je stopercentne isté, že ste tehotná, len preto, že ste nedostala menštruáciu. Jej vymeškanie môže byť spôsobené viacerými faktormi ako napr.: užívanie hormonálnej antikoncepcie, stres, zlé stravovacie návyky, nejaký druh ochorenia, prílišné cvičenie, alebo veľké výkyvy telesnej hmotnosti.

Tehotenský test bude preto vaším najlepším riešením, ktoré presne odpovie na otázku, či je vymeškanie menštruácie spôsobené tehotenstvom alebo niektorým iným faktorom. Tehotenské testy si už dnes môžete pohodlne zakúpiť v každej lekárni a použiť ich v súkromí domova. Domáce tehotenské testy sú približne 99% presné, preto im vo väčšine prípadov môžete bez problémov dôverovať.

2 komentáre

 1. Renáta

  A ak by sme mali s priateľom styk ale menštruácia mi pokračovala ešte asi 2/3 dní aká je šanca tehotenstva ?

  Odpoveda
 2. peter

  Ak som mal s priatelkov sex pred 1tizdnom a potom po tizdni mala menstruaciu 5dni je mozne ze mohla otehotniet somnou? lebo je☺

  Odpoveda

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *