Potom, čo ste s partnerom učinila vzrušujúce rozhodnutie začať svoju vlastnú rodinu, určite vás bude zaujímať, ako dlho potrvá, než otehotniete.

Rovnako ako mnoho žien, ste možno odložila založenie rodiny až do doby, keď ste sa cítila pripravená a zabezpečená. Teraz sa nachádzate vo svojej 30-tke a premýšľate, ako je to s vašou plodnosťou. Už zrejme viete, že tie najplodnejšie roky sú okolo 20. rokov. Chcete získať lepšiu predstavu o tom, ako vek ovplyvňuje plodnosť? Čítajte ďalej!

Možno vás povzbudí, keď vám poviem, že počet žien, ktoré majú deti vo veku nad 30, výrazne vzrástol v posledných desaťročiach.

Môže váš vek ovplyvniť plodnosť?

Áno. Plodnosť začína klesať u žien od 30 roku života a klesá ešte výraznejšie vo veku od 35. Čím je žena staršia, tým je pravdepodobnosť otehotnenia nižšia a pravdepodobnosť neplodnosti naopak stúpa čoraz viac.

Väčšina žien je schopná prirodzene otehotnieť a porodiť zdravé dieťa v prípade, že otehotnejú okolo 35 roku. Po 35-ke sa podiel žien, ktoré trpia neplodnosťou, potratom alebo iným problémom súvisiacim s tehotenstvom stále zvyšuje. Vo veku 40 rokov je pravdepodobnosť počatia a zdravého tehotenstva iba dva ku piatim.

Priemerný vek, v ktorom sa ženy rozhodnú pre liečbu in vitro fertilization (IVO) vo Veľkej Británii stále rastie. To odráža nárast neplodnosti v dôsledku starnutia. Napriek tomu je však miera úspešnosti IVF liečby pre ženy staršie ako 40 rokov s využitím ich vlastných vajíčok stále veľmi nízka.

Z čisto biologického hľadiska, je teda najlepšie, aby ste sa pokúsila založiť si rodinu do 35 roku života.

Muži zostávajú plodní oveľa dlhšie než ženy. Aj keď fertilita tiež klesá s vekom, jej pokles je oveľa miernejší. Väčšina mužov zostáva plodných do približne 50 rokov a viac, pričom sa však vekom zvyšuje podiel mužov s poruchami spermií. Pokles mužskej plodnosti môže mať tiež vplyv na zdravie detí v budúcnosti.

Nižšie uvedená tabuľka ukazuje vaše šance na otehotnenie podľa veku. Pozor! Graf je len orientačný.

Vysvetlivky:

  • Čiernou farbou je naznačená pravdepodobnosť otehotnenia
  • Modrá farba ukazuje pravdepodobnosť neplodnosti

<graf sem>

Viacnásobné tehotenstvo a vek

Existuje ďalší dôležitý fakt, ktorý by ste mala zvážiť, ak sa rozhodnete otehotnieť po 35-ke. V tomto veku máte totižto väčšiu šancu na viacpočetné tehotenstva.

V skutočnosti, čím ste staršia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa vám narodia neidentické dvojčatá. Tento jav je spôsobený zvýšenou produkciou hormónu, ktorý spôsobuje ovuláciu. Tento hormón sa nazýva folikuly stimulujúci hormón (FSH). Vaše telo produkuje viac FSH, pretože vajíčka nachádzajúce sa vo vašich vaječníkoch sú čoraz menej životaschopné. 

Nadmerná produkcia FSH môže viesť k zreniu a uvoľneniu viac ako 1 vajíčka. Výsledok? Viac ako jedno vajíčko je oplodnené, čo znamená viac ako jedno dieťa! Pre niektoré ženy je tento fakt snom o dokonalej rodine už v jednom tehotenstve. Je však potrebné vziať do úvahy, že starostlivosť o dvojčatá je náročnejšia na váš čas, emócie a aj financie.

Prečo klesá plodnosť tak rapídne?

Dve najčastejšie príčiny ženskej neplodnosti sú problémy ovulácie a blokády vo vajcovodoch.

Problémy ovulácie sú spôsobené:

  • Množstvo kvalitných a zdravých vajíčok vo vašich vaječníkoch je nižšie, takže je oveľa ťažšie otehotnieť. Váš počet vajíčok (vaječníkov rezerva) vekom klesá.
  • Niekoľko žien (jedno percento) prechádza k menopauze skôr, ako je zvyčajné, a tak sa môže ovulácia zastaviť ešte pred tým, než dovŕšite vek 40 rokov.
  • Menštruácia môže byť s pribúdajúcim vekom nepravidelná, čo platí aj o vašej ovulácii.

Ako žena starne, je pravdepodobnejšie, že by mohla trpieť chorobou, ktorá nebola dlhšie liečená. Neliečené chlamýdie, napríklad, sa môžu vyvinúť do zápalového ochorenia blokujúceho vajcovody. To by mohlo úplne zabrániť oplodneniu alebo zvýšiť pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva.

Choroby majúce vplyv na otehotnenie:

  • Endometrióza, ktorá môže spôsobiť zhrubnutie stien vajcovodov, pričom poškodenie vajcovodov môže následne viezť k mimomaternicovému tehotenstvu
  • Myómy sú častejšie u žien nad 30 rokov a taktiež spôsobujú problémy s plodnosťou.
  • Majte na pamäti, že aj vaša nadmerná hmotnosť môže sťažiť otehotnenie. Vďaka chudnutiu môžete otehotnieť v prípade, že trpíte ovulačnou poruchou PCOS.

Čo mi pomôže otehotnieť?

Ak dáme vek stranou, existujú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste zvýšila vašu najlepšiu šancu na otehotnenie a zdravé tehotenstvo.

Ak sa vám nepodarí otehotnieť ihneď, len sa uvoľnite a ďalej skúšajte. Váš praktický lekár vám poradí, aby ste mala nechránený, pravidelný sex (asi dvakrát alebo trikrát týždenne). Ak vaša snaha netrvá viac než rok, nemáte žiadny dôvod na obavy.

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Napriek tomu, by ste možno mala navštíviť svojho lekára skôr, ak viete o akýchkoľvek dôvodoch, prečo by ste mohla mať problémy s otehotnením, napríklad: