rady, ako rychlejsie otehotniet

Ak ste už netrpezlivá a chceli by ste čo najrýchlejšie počať vaše vytúžené dieťatko, tento článok vám v tom môže pomôcť. Riaďte sa našimi tipmi pre rýchlejšie otehotnenie a uvidíte, že čoskoro budete môcť vidieť výsledky.

Ako teda rýchlo otehotnieť? Týchto 13 tipov pre podporu plodnosti Vám k tomu pomôže:

 

Naplánujte si návštevu u gynekológa

Je dôležité aby ste vy aj váš partner navštívili vášho gynekológa ešte predtým ako sa začnete pokúšať o dieťa. Pripravte si aj zoznam liekov, ktoré užívate. Budete sa rozprávať o vašej zdravotnej minulosti a takýmto spôsobom môže lekár odhaliť niečo, vďaka čomu budete mať problém otehotnieť, a môžete to hneď vyriešiť. Taktiež je dobré, aby vám lekár urobil kompletné krvné testy, testy na rôzne sexuálne prenosné choroby či genetické testy. Takýmto spôsobom môžete potom vylúčiť akékoľvek prípadné prekážky, ktoré môžu stáť v ceste počatiu dieťaťa. Ideálne vám váš gynekológ poradí s užívaním tehotenských vitamínov.

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Vysaďte antikoncepciu

Toto sa vám zrejme môže zdať ako veľmi logické a teda vám o tom nemusíme písať. Avšak treba si uvedomiť, že rôzne druhy antikoncepcie majú rôzne účinky. To znamená, že niektoré tabletky znížia vašu plodnosť aj na dlhšie, a teda musíte vysadiť antikoncepciu niekedy aj pár mesiacov pred tým, než sa začnete pokúšať o dieťa. Preto sa poraďte so svojim gynekológom a opýtajte sa ho, keby je pre vás najvhodnejšie prestať brať antikoncepciu.

Súvisiace články:

Vypočítajte si termín ovulácie

Jednou z najdôležitejších vecí, keď sa snažíte otehotnieť je zistiť, kedy máte plodné dni.

Čo potrebujete vedieť o výpočte ovulácie:

  • Plodné dni ženy zvyčajne bývajú 14. až 15. deň od začiatku Vášho menštruačného cyklu.
  • Tiež netreba zabúdať na to, že vajíčko vie prežiť 12-24 hodín a spermie muža v tele ženy dokonca až 48-72 hodín.
  • Plodné dni preto nemáte doslovne iba jeden deň, ale vaše „okienko plodnosti“ môže trvať aj 4, či 5 dní.

Na svoj menštruačný cyklus a výpočet plodných dní sa môžete opýtať svojho gynekológa, alebo jednoducho využite našu online kalkulačku pre výpočet plodných a neplodných dní, ktorá vám jasne povie, kedy ovulujete.

Počas plodných dní majte dostatok sexu

Aby ste zabezpečili čo najlepší výsledok svojho snaženia, mali by ste využiť takzvané „plodné okno“. To je zväčša 6 dní pred samotným dňom ovulácie. Kedy je to vaše, zistíte ak si vypočítate plodné dni s pomocou našej ovulačnej kalkulačky.

Radíme mať sex každý druhý deň, to by malo byť dostatočné. Samozrejme, pokiaľ vám vaše snaženie s partnerom nespôsobuje veľký stres, pokojne majte sex i každý deň. Žiadne štúdie zatiaľ nepreukázali, že by častejšia ejakulácia znižovala hustotu spermií v ejakuláte.

Pozor na špinenie a krvácanie

Ak krvácate či máte len jemné krvácanie počas tehotenstva, môže to znamenať rôzne veci. Môže to byť známka potratu, avšak niekedy môže mať žena menštruáciu či špiniť aj v prípade zdravého tehotenstva. Preto ak niečo takéto spozorujete, urýchlene zájdite ku svojmu gynekológovi aby ste zistili, ktorá možnosť platí pre vás.

Súvisiace články:

Nestresujte sa

Síce samozrejme vieme, že orgazmus vie byť veľmi príjemnou časťou sexu, vôbec sa nebojte, že by jeho absencia nejak menila šance na vaše počatie. Takže sa toho vôbec nemusíte báť. Taktiež moc nepremýšľajte nad najvhodnejšími polohami na počatie či žiadnymi posexovými rituálmi. Spermie si vedia ľahko nájsť cestu do vašej maternice. Uvoľnite sa a zvoľte polohy, ktoré sa vám i vášmu partnerovi najviac páčia a užívajte si jeden druhého. Zbytočné premýšľanie nad týmito vecami vám nepomôže v počatí dieťaťa.

Vyhnite sa lubrikačnému gélu

Toto môže byť výborný dôvod, aby váš partner venoval viac času predohre. Lubrikant by ste totiž mali vylúčiť, keďže niektoré môžu zabíjať spermie a tým znižovať vašu šancu na otehotnenie. Jednoducho strávte viac času pri bozkávaní či maznaní alebo pri čomkoľvek, čo vás dostane do správnej nálady. A kto vie, možno sa tak váš partner aj niečomu novému priučí.

Súvisiace články:

Nehrajte sa na spermiovú políciu

Rozumieme, že veľmi túžite po dieťatku, avšak neverte rôznym rečiam o tom ako spodné prádlo môže ovplyvniť spermie vášho partnera a neurčujte mu, čo si má obliekať. Uvoľnite sa trochu. Tak isto nebolo dokázané, že by pobyty vo vani či sauny nejak ovplyvnili kvalitu spermií.

Ak fajčíte, prestaňte!

Okrem toho, že existujú desiatky rozumných dôvodov, prečo by ste vy alebo váš partner mali skončiť s fajčením, keď chcete počať dieťa, pridáva sa ďalší. Fajčenie totiž môže ovplyvniť ako vašu plodnosť, tak plodnosť vášho partnera. A okrem toho vaše fajčenie môže ovplyvniť taktiež plodnosť vášho dieťaťa v prípade že fajčíte počas tehotenstva.

4 dôvody, prečo pri snahe otehotnieť (a počas tehotenstva) nefajčiť:

  • Všetky štúdia doteraz vedené o tejto téme dokazujú, že fajčenie negatívne ovplyvňuje plodnosť a tiež dobu, počas ktorej sa vám podarí počať. A je dokonca jedno, čo fajčíte vy sama alebo ste len pasívny fajčiar a teda ste „len“ vystavovaná cigaretovému dymu.
  • Konkrétne prejavy sú poškodenie vaječníkov, taktiež môže fajčenie spôsobiť úbytok vajíčok, a môže spôsobiť, že budete mať menopauzu o 1-4 roky skôr.
  • Fajčenie je spojené s vyšším počtom potratov, predčasných pôrodov a s nízkou váhou novorodencov.
  • Aby toho nebolo málo, fajčenie prispieva ku zvýšeniu výskytu syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa.

Vášho partnera fajčenie ovplyvňuje tiež, pretože znižuje hustotu spermií v ejakuláte a tie spermie, ktoré ostanú, majú zhoršenú schopnosť dostať sa ku vajíčku. Preto ak chcete vedieť ako najrýchlejšie počať a mať zdravé tehotenstvo i dieťatko, bez ďalšieho odkladania by ste mali s týmto zlozvykom skončiť.

Vyhnite sa alkoholu

Ak chcete bez problémov počať, mali by ste znížiť príjem alkoholu na minimum. Jeden či dva drinky denne sú samozrejme v poriadku, ale vyšší počet drinkov v pravidelnom intervale môže znížiť vašu plodnosť a teda predĺžiť dobu počatia.

S kofeínom opatrne

Veľa z nás si bez rannej kávy už ani poriadne nevie predstaviť deň. A pokiaľ sa aj snažíte počať, je to v poriadku. Jedna či dve šálky kávy denne si dopriať môžete, avšak viac už sa neodporúča. Totiž, 5 a viac šálok kávy denne sa preukázalo ako zníženie schopnosti počať u ženy. Taktiež, viac ako 3 šálky kávy denne počas tehotenstva zvyšujú šancu potratu. Takže v rozumnej konzumácii kofeínu pokračujte ďalej, avšak držte sa našej rady a vyhnite sa väčším množstvám.

Jedzte jedlá na podporu plodnosti

Tak ako je prílišná chudosť či obezita spojená so zníženou plodnosťou u ženy, tak je dravá životospráva spojená s podporením schopnosti počať. Spolu so znížením kofeínu, alkoholu a cigariet vo vašej životospráve je dôležité i upraviť jedálniček aby ste prijímali vyváženú stravu. Taktiež je potrebné, aby ste sa vyhli vysokej konzumácii morských plodov s vysokým obsahom ortuti, pretože tá je spojená so znižovaním plodnosti.

Pozor na stres

Uvedomujeme si, že túžba po dieťati je veľmi silná, ale zároveň existuje mnoho štúdií, že stres znižuje schopnosť počať. Preto by ste si mali uvedomiť, že hnaním sa za dieťaťom vlastne môžete túto cestu predĺžiť. Možno by ste mali začať s jogou alebo iným cvičebným relaxačným programom. Hlavne to prestaňte brať tak vážne, nechcete byť predsa na konci so silami keď sa vám konečne podarí počať a všetko sa ešte len začne.

Súvisiace články: