Ako otehotnieť, keď sa nedarí

Problémy s otehotnením trápia v dnešnej dobe čoraz viac žien. Aj keď sa to nezdá, ak máte problém otehotnieť, môže za tým stáť široké spektrum príčin. Od nepravidelnej ovulácie cez nezdravý životný štýl až po zdedené choroby. Taktiež ale netreba zabúdať na to, že ak sa vám s partnerom už dlho nedarí otehotnieť, môže byť problém aj v ňom. Na všetky tieto problémy sa v tomto článku spoločne pozrieme a zároveň prinesieme možné spôsoby, ako otehotnieť, keď sa nedarí.

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

I keď sa o neplodnosti v súčasnosti hovorí oveľa častejšie ako v minulosti, stále sa nepodarilo presne určiť, čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať. Často je totiž mužská či ženská neplodnosť kombináciou niekoľkých faktorov a určiť, ktoré sú to faktory, nie je tak jednoduché. Každopádne, pamätajte, že v tejto problematike hrá čas vo váš neprospech.

Pokiaľ ste pár pod 35 rokov, ktorý nemôže počať, obráťte sa na odbornú pomoc po 12 mesiacoch skúšania. Ak máte nad 35 rokov, po 6 mesiacoch už sa odporúča riešiť situáciu s odborníkom. Pamätajte, že liečba môže byť dlhá a teda nechcete zbytočne stratiť ani mesiac.

8 príčin, prečo sa Vám nedarí otehotnieť

Mužský faktor

Podľa odborníkov na reprodukčnú medicínu je hlavná príčina neplodnosti práve mužský faktor. Pod týmto pojmom sa dá chápať všetko od nízkeho počtu spermií cez pomalé spermie až po štrukturálne abnormality, ktoré môžu zabrániť bezproblémovému pohybu spermií. Ako častý je teda mužský faktor? Vo všeobecnosti môže za 30 až 40 % problémov s neplodnosťou u párov.

Riešenie

Dobrá správa je, je väčšina problémov s neplodnosťou, ktorá je spôsobená mužmi, sa dá riešiť. Horšie však je, že táto téma je tak isto citlivá pre mužov ako pre ženy, ak nie viac. Preto je základným problémom aby si muž problém priznal a navštívil lekára. Potom už je vo väčšine prípadov možné problémy vyriešiť, či už liečbou alebo operáciou.

Endometrióza

Čoraz viac žien v súčasnosti trpí endometriózou, v dôsledku ktorej nemôžu otehotnieť. Endometrióza je chronická choroba reprodukčného systému pri ktorej bunky z endometria, teda maternice, rastú tam, kde nemajú – mimo maternice, čo môže spôsobovať, že vajíčko a spermia sa pri pohlavnom styku nemôžu stretnúť, alebo že oplodnené vajíčko sa nemôže normálne presunúť vajcovodom a nastane mimomaternicové tehotenstvo.

Riešenie

Jediný spôsob, ako s istotou zistiť či máte endometriózu, je podstúpiť laparoskopiu – operačnú procedúru, pri ktorej sa zisťuje, či sa vo vašom bruchu nenachádzajú cysty. Ak vám takéto cysty nájdu, sú pomerne ľahko odstrániteľné, a môžete otehotnieť už pol roka po zákroku. Ak však ani po tomto zákroku nemôžete otehotnieť, odporúča sa umelé oplodnenie.

Poruchy ovulácie

problemy-s-ovulaciou

Tento problém je najčastejšou príčinou problémov s otehotnením. Porucha ovulácie nastáva, keď ovulácia jednoducho neprichádza, alebo len veľmi nepravidelne. 20 až 40% problémov s neplodnosťou u žien je spôsobených práve problémom s ovuláciou – niektoré ženy nemusia ovulovať nikdy (čo môže byť znakom skorej menopauzy), alebo ovulujú napríklad každé tri mesiace. Hormonálne nerovnosti, príliš veľa športovania, veľmi rýchle chudnutie či pribratie, veľa stresu – to všetko sú hlavné príčiny poruchy ovulácie. V podstate všetko, čo robíte príliš veľa, môže spôsobiť zastavenie vašej ovulácie.

Riešenie

Problémy s ovuláciou sú pomerne ľahko vyriešiteľné s vašim gynekológom. Buď sa dohodnete na zmene vášho životného štýlu, alebo vám lekár predpíše lieky či injekcie.

Nadváha či podváha

V posledných desaťročiach výskumy preukázali, že nadváha či podváha u žien narúša hormonálne funkcie, ktoré v konečnom dôsledku spôsobia neplodnosť. Taktiež, príliš veľa cvičenia vie negatívne ovplyvniť vašu plodnosť. Vo všeobecnosti sa javí, že správna výživa a doplnenie potrebných látok, ktoré telu chýbajú, je budúcnosťou riešenia neplodnosti.

Riešenie

Zamerajte sa na svoju stravu a zmeňte ju. Doplňte ju o rybí olej, vitamín D, probiotiká, či začnite s užívaním prenatálnych vitamínov. Taktiež koenzím Q10 je veľmi užitočný, keďže zlepšuje kvalitu vašich vajíčok a tiež pomáha s mužským faktorom neplodnosti.

Stres

stres

Čo generácie pre nami nechápali je, že problém neplodnosti je komplexná záležitosť a v drvivej väčšine prípadov má niekoľko príčin. Tak isto to je aj so stresom, pretože stres samotný nemôže byť jediným problémom, kvôli ktorému nemôžete otehotnieť. Je sprevádzaný ďalšími javmi, ktoré musíte taktiež vyriešiť. Stres by mohol byť jedinou a samotnou príčinou vašej neplodnosti, ale len v prípade, že ste dlhú dobu pod veľmi silným náporom stresu.

Riešenie

V prvom rade sa snažte vylúčiť hromadiaci sa stres. Určite si priority pre svoj život a ak zistíte, že je to počatie dieťaťa, sústreďte sa na to a neostaňte pod tlakom vonkajších vplyvov, ako je napríklad práca. K tomuto vám pomôže meditácia, návštevy psychológa, rozhovory s partnerom či joga.

Problém s vajcovodmi

Časť skúmania ženskej neplodnosti je aj zisťovanie, či ženské telo nemá nejaké mechanické problémy, napríklad zablokované vajcovody v dôsledku zápalu. V takejto situácii vám nepomôžu zdravé vajíčka ani spermie. Dobrou správou je, že sa dá pomocou vyšetrení zistiť, či sa u vás tento problém nachádza alebo nie.

Riešenie

V posledných dekádach neplodnosť v dôsledku problémov s vajcovodmi klesla, pretože lekári sú rýchlo schopní takýto problém odhaliť. Takže, ak ste neplodná a lekári vám začnú robiť vyšetrenia, aby zistili prečo, tento problém skúmajú ako jeden z prvých. Ak tento problém máte, vedia ho i efektívne odstrániť.

Vek

Vek ženy sa stále ocitá na najvyšších priečkach príčin ženskej neplodnosti. Totiž, ženy sa rodia so všetkými vajíčkami, ktorých je v tom čase v tele ženy 1-2 milióny. Kým dosiahne žena pubertu, už ich je len okolo 300 000, a len okolo 300 z nich dostatočne dozrie na to, aby mohli byť potom postupne vylučované pri ovulácii. Takže, keď dosiahnete menopauzu, už jednoducho nemáte žiadne zvyšné vajíčka.

Riešenie

Je jasné, že tento proces sa zvrátiť nedá, jednoducho sa nedá dať vám nejaké vajíčka späť do tela. Avšak, nielenže s vekom strácate vajíčka, ale taktiež sa znižuje kvalita tých, ktoré vám ostávajú, a práve toto je bod, na ktorý sa chcete zamerať. Spolu so svojim lekárom sa potrebujete ubezpečiť, že sa o vaše vajíčka postaráte čo najlepšie, aby ste ich udržali v dobrej kvalite. To zahŕňa zmenu stravy, prijímanie dôležitých vitamínov, zbavenie sa nadváhy a skončenie s fajčením a pitím alkoholu.

Nízka hladina progesterónu

Poďme sa zjednodušene pozrieť na to, prečo nízka hladina tohto hormónu môže spôsobiť neplodnosť u žien. Progesterón je dôležitý pri vytváraní výstelky v maternici v prvej fáze menštruačného cyklu, keď sa maternica pripravuje na uhniezdenie vajíčka. Keď ho žena nemá dostatok, nevytvorí sa dostatočná výstelka a vajíčko sa potom na nej nedokáže zachytiť a uhniezdiť. Preto žena nedokáže otehotnieť.

Riešenie

Riešenie tohto problému je našťastie pomerne jednoduchá záležitosť. Lekár vám jednoducho predpíše progesterón vo forme tabletiek či injekcií, čoho následkom bude zhrubnutie výstelky vašej maternice, čo následne umožní vajíčku zachytiť a uhniezdiť sa tam.

Súvisiace články:

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *