Nikto vám nemôže s presnosťou povedať, ako dlho to bude trvať, kým sa vám podarí otehotnieť. My vás však môžeme oboznámiť s tým, ako dlho to trvá väčšine párov a ako sa vám môže spoločnými silami podariť otehotnieť skôr.

Ako dlho potrvá, než otehotniem?

Väčšina párov otehotnie počas prvých troch mesiacov snaženia. Táto doba môže byť pre vás dlhšia v závislosti od vášho veku. Plodnosť sa môže znižovať s pribúdajúcimi rokmi (čím ste starší, tým je nižšia), s určitými nezdravými návykmi (ako je fajčenie), alebo prípadne s nejakou poruchou zodpovednou za zhoršenie plodnosti.

Zo všetkých párov, ktoré sa snažia otehotnieť:

  • 30 percent otehotnie počas prvého cyklu (asi jeden mesiac),
  • 59 percent otehotnie počas troch cyklov (asi tri mesiace),
  • 80 percent otehotnie počas šiestich cyklov (asi šesť mesiacov),
  • 85 percent otehotnie počas 12 cyklov (asi jeden rok),
  • 91 percent otehotnie počas 36 cyklov (asi tri roky),
  • 93 až 95 percent otehotnie počas 48 cyklov (asi štyri roky).

Ak sa bezúspešne pokúšate po dobu dlhšiu než 1 rok, je vhodné, aby ste vyhľadali pomoc špecialistu na plodnosť. Je jasné, že by ste mohli otehotnieť aj na vlastnú päsť, ak by ste ďalej pokračovali v snažení, ale je dobré mať na pomoci odborníka pre prípad, že by ste vy alebo váš partner trpeli určitou poruchou spôsobujúcu neplodnosť. Nemusíte tak strácať cenné roky, počas toho, ako vaše biologické hodiny neúprosne tikajú.

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Ak máte viac ako 35 rokov, čas je čím ďalej tým cennejší a vy by ste mali získať pomoc čím skôr. Dohodnite si stretnutie s odborníkom, ak sa vám nepodarí otehotnieť po 6 mesiacoch snaženia.

Približne 80 až 90 percent párov je schopných otehotnieť prirodzene. Asi 10 percentám je nakoniec diagnostikovaná neplodnosť. Približne 93 až 95 percent párov by pravdepodobne mohlo otehotnieť prirodzene, ak by sa snažili dostatočne dlho a získali pomoc s dostatočným predstihom.

Za diagnózu „neplodnosť“ sa považuje stav pokúšania sa otehotnieť bez úspechu viac než rok. U žien starších ako 35 rokov a viac ide o obdobie dlhšie ako šesť mesiacov. Ak neplodné páry vyhľadajú lekársku pomoc, značnej časti z nich sa napokon podarí otehotnieť. Zvyšok obyčajne zvažuje ďalšie možnosti, ako je darovanie spermií, náhradné materstvo alebo adopciu.

Súvisiace články:

Aký má vplyv vek na schopnosť otehotnieť?

Čím ste staršia, tým dlhšie môže trvať vaša snaha otehotnieť. Je to predovšetkým preto, že vaše vajíčka majú tendenciu s pribúdajúcim vekom strácať na kvalite. To znamená, že menšie množstvo z nich je schopné úspešného spojenia sa so spermiou a zdravého rastu dieťaťa.

Je zaujímavé, že mužská plodnosť je oveľa trvácnejšia a začne klesať až okolo 50 roku života.

Po jednom roku snaženia otehotnie asi 86 percent zdravých plodných žien vo veku približne 20 rokov. Miera plodnosti klesne na asi 63 percent u zdravých plodných žien po tom, ako dovŕšili 30 rokov, a 36 percent u zdravých plodných žien v ich skorých 40tich. Plodnosť žien vo veku 45 a viac sa rapídne zníži a úspešnosť prirodzeného počatia v tomto veku klesne na takmer 0 percent.

Súvisiace články pre úspešne otehotnenie: