8. mesiac tehotenstva

V období ôsmeho mesiaca tehotenstva sa vám môže zdať, že pôrod už musí byť za rohom. Komplikácie súvisiace so zväčšujúcim sa plodom budú čoraz nepríjemnejšie. Bohužiaľ ten pôrod ale ešte bude chvíľu trvať. Snažte sa preto zamestnať si telo i myseľ, aby ste nemuseli stále myslieť na to, že sa cítite kvôli niečomu nepríjemne. Naučte sa chodiť na prechádzky, alebo sa zamestnajte zariaďovaním detskej izby. Hlavne sa snažte nepremýšľať moc nad tým, ako nepríjemne vám je.

Vývoj plodu v 8. mesiaci tehotenstva

Rast

Určite vám nebude prekvapením, že vaša ratolesť rastie ako z vody. V ôsmom mesiaci už môže dosahovať okolo 1,7 kila a merať až 40 centimetrov. Väčšina z pribratých gramov je tuk a svalové tkanivo. Samozrejme, vy sa stále budete zväčšovať spolu s plodom. Pokračujete s priberaním zhruba pol kila za jeden týždeň.

Oči

Drobcove oči už sa v ôsmom mesiaci otvárajú a zatvárajú na povel v mozgu plodu. Tie taktiež reagujú na svetlo a tmu. Rohovka sa rozťahuje a sťahuje podľa miery svetla, ktoré vníma.

Ďalší vývoj

Ďalších niekoľko vecí sa v ôsmom mesiaci mení. Napríklad, plod už je sám schopný tvoriť si červené krvinky pomocou kostnej drene. Okrem toho už si plod aktívne precvičuje močenie. Každý deň totiž vymočí do plodovej vody zhruba pol litra. No a taktiež, ak má mať váš potomok pri narodení vlasy, tie tento mesiac začnú aktívne rásť. Či už ale bude mať pri pôrode veľa alebo naopak málo vlasov, obe možnosti sú bežné.

Príznaky v 8. mesiaci tehotenstva

Ako už vám určite došlo, ôsmy mesiac nebude prechádzka ružovou záhradou. Je niekoľko vecí, ktoré vám môžu komplikovať každodenný život.

Poloha dieťatka

Rapídny rast vášho dieťatka je na jednej strane veľmi pozitívny. Poriadne sa mu vyvinú všetky dôležité orgány a bude pripravený na život mimo vášho brucha. Na druhej strane ale jeho veľkosť spôsobuje starosti vám. Napríklad, tým ,že sa plod zväčšuje, začne tlačiť na rebrá a pľúca, čo môže byť nekomfortné. A keby to samé o sebe nestačilo, v ôsmom mesiaci by sa malo vo väčšine prípadov telo plodu otočiť hlavičkou nadol. Tá potom ale tlačí matke na močový mechúr i panvové kosti. Skúste preto čo najviac oddychovať.

Ostatné nepríjemnosti

Ak sa pýtate na čo viac by ste sa mali skúsiť pripraviť, dobre robíte. Mohlo by vás počas ôsmeho mesiaca totiž trápiť napríklad pálenie záhy. Akoby to nestačilo, rýchlym rastom vášho brucha si zabezpečujete na bruchu, nohách i zadku nepríjemné strie. Tie sa ale dajú po pôrode aspoň zmierniť cvičeným a správnou stravou.

Snáď ste taktiež nezabudli na možné falošné (Braxton Hicks) kontrakcie, ktorými sa vám len telo snaží naznačiť, že takto bude vyzerať pôrod. Snažte sa preto falošné kontrakcie sledovať, poprípade si písať ako to každý jeden raz prebieha, aby ste boli neskôr dobre pripravená.

Návšteva lekára

Od ôsmeho mesiaca zrejme začnete lekára navštevovať viac – v priemere raz za dva týždne. Pri najbližšej návšteve vám bude sledovaných niekoľko bežných ukazovateľov ako je napríklad krvný tlak, či váha. Ohľadom drobca – zrejme vám lekár nariadi druhý kontrolný ultrazvuk, aby si mohol overiť ako sa plodu darí a či je všetko v poriadku. Mimo iného lekár zistí, ktorou stranou je plod otočený.