Tehotenská cholestáza

Tehotenská cholestáza

Keď otehotniete, je normálne, že sa u vás začnú prejavovať niektoré obvyklé (aj menej časté) príznaky tehotenstva, ako sú opuchnuté nohy a členky, nevoľnosť alebo svrbenie bruška. Niektoré tehotné ženy majú však skúsenosť s nepríjemným svrbením rúk a nôh vo vyššom štádiu tehotenstva. Najčastejšou príčinou je cholestáza, ktorá sa vyskytuje najčastejšie v poslednom trimestri tehotenstva, ale zvyčajne zmizne počas niekoľkých dní po pôrode. My sa dnes pozrieme na to, čo toto ochorenie spôsobuje, aké sú hlavné príznaky a možnosti liečby.

Čo je tehotenská cholestáza?

Cholestáza je vzácne, ale závažné ochorenie pečene, ktoré sa prejavuje najmä v tehotenstve. Je to stav, pri ktorom je obvyklý prietok žlče medzi žlčníkom a pečeňou ovplyvnený vysokým množstvom tehotenských hormónov, inými slovami ide o poruchu tvorby a vylučovania žlče. Tehotenská cholestáza sa vyskytuje asi u jednej z 1000 tehotných žien (je častejšia u švédskych a čílskych žien). Obzvlášť by si mali dať pozor na príznaky ochorenia ženy v rizikovej skupine, ktoré v minulosti trpeli poškodením pečene, alebo sa u ich matky, alebo sestry vyskytla táto choroba. Našťastie, včasná diagnostika a aktívna liečba cholestázy môže pomôcť k zdravému a bezpečnému tehotenstvu a pôrodu.

Príčiny cholestázy

Tehotenské hormóny ovplyvňujú funkciu žlčníka, čo má za následok spomalenie alebo dokonca zastavenie prietoku žlče medzi pečeňou a žlčníkom. Žlč pomáha telu rozkladať tuky na mastné kyseliny, ktoré vaše črevá dokážu lepšie absorbovať. V žlčníku sa hromadí žlč, ktorá sa vyprodukuje v pečeni. Ak sa prietok žlče medzi žlčníkom a pečeňou zastaví alebo spomalí, vyprodukovaná žlčová kyselina v pečeni môže uniknúť do krvného obehu a spôsobiť komplikácie.

Hlavné príznaky:

  • svrbenie pokožky, hlavne na dlaniach a chodidlách- svrbenie je najčastejším viditeľným príznakom cholestázy,
  • tmavá farba moču,
  • nevoľnosť,
  • zväčšenie pečene a tlak v brušnej dutine,
  • svetlá farba stolice,
  • únava a vyčerpanie,
  • strata chuti do jedla,
  • depresie,
  • výnimočne sa objavia príznaky žltačky, t. j. žltá farba pokožky a očného bielka.

Dobrou správou ostáva, že všetky tieto príznaky zmiznú sami v priebehu 48 hodín po narodení dieťaťa. Do tej doby, pomocou včasnej diagnostiky a správnej liečby, môžete kontrolovať svoj zdravotný stav a zabezpečiť tak správny a zdravý priebeh tehotenstva.

Diagnostika

Pokiaľ má váš lekár podozrenie, že trpíte cholestázou, je potrebné vykonať laboratórne testy – pečeňové testy. Výsledky pečeňových testov môžu preukázať poškodenie pečene. K základným pečeňovým testom patrí vyšetrenie AST, ALT, ALP, GGT, celkový a priamy bilirubín. Keďže na výsledky týchto testov sa môže čakať dlhší čas (aj týždeň), je potrebné poradiť sa so svojim lekárom o prípadnej liečbe, akonáhle sa u vás objavia príznaky cholestázy.

Liečba

Cholestáza môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu alebo úmrtia dieťaťa v maternici. Dieťa v maternici sa spolieha na pečeň matky, že odstráni žlčovú kyselinu z krvi, preto sa pri cholestáze vyvíja nadmerný tlak na pečeň dieťaťa. Ženy trpiace cholestázou sú dôkladne sledované. Akonáhle sa pľúca dieťaťa dostatočne vyvinú, vyvolá sa pôrod.

Pri liečbe cholestázy sa veľký dôraz kladie hlavne na odstránenie sprevádzajúcich príznakov tohto ochorenia (svrbenie dlaní a chodidiel), k čomu môžu pomôcť:

  • lieky s kortikosteroidmi,
  • lieky na zníženie koncentrácie žlčových kyselín,
  • studené kúpele a ľadová sprcha,
  • vitamín K- doplnok stravy podávaný matke pred pôrodom, aj po pôrode, aby sa zabránilo vnútrolebečnému krvácaniu,
  • koreň púpavy, ktorý je prospešný pre pečeň.