Rizikové tehotenstvo

rizikove tehotenstvo

Určite ste sa už zamysleli nad možnosťou, že budete mať rizikové tehotenstvo. V tom horšom prípade už ho máte. Tento článok vám prezradí prečo rizikové tehotenstvá vznikajú, aká je prevencia voči nim, či čo môžete urobiť vy aby rizikové tehotenstvo dobre dopadlo.

Aké môžu byť príčiny rizikového tehotenstva?

Niekedy je rizikové tehotenstvo spôsobené zdravotným stavom matky ešte pred tým ako počala – trebárs môže mať nejakú chorobu. V iných prípadoch sa veci skomplikujú až počas tehotenstva a v ohrození môže byť plod, alebo aj matka. V nasledujúcich riadkoch nájdete zoznam vecí, ktoré môžu ku rizikovému tehotenstvu prispieť.

  • Pokročilý vek matky. Je dokázané, že komplikácie v tehotenstve sú pravdepodobnejšie, ak má žena 35 a viac rokov.
  • Životný štýl. Pitie alkoholu, fajčenie či užívanie drog môže spôsobiť rizikové tehotenstvo.
  • Komplikácie v minulosti. Ak už ste porodili dieťa cisárskym rezom, predčasne, alebo malo pri pôrode nízku hmotnosť, môže to spôsobiť riziko i pre dieťatko, ktoré čakáte teraz. Podobný efekt majú aj komplikácie v rodine: genetické poruchy, potraty, či úmrtie dieťaťa krátko po pôrode.
  • Chronické problémy. Problémy ako cukrovka, vysoký krvný tlak, alebo epilepsia môžu zvyšovať šancu na rizikové tehotenstvo. Taktiež môžu mať tento efekt krvné problémy ako anémia, ďalej rôzne infekcie, alebo aj mentálne poruchy.
  • Komplikácie počas tehotenstva. Rôzne komplikácie, ktoré sa vytvoria počas tehotenstva, môžu zmeniť vaše tehotenstvo na rizikové. Sú to problémy s maternicou, krčkom, či placentou. Taktiež to môžu byť problémy ako prebytok plodovej vody alebo naopak jej nedostatok, pomalý rast plodu, alebo keď má matka iný Rh faktor krvi ako dieťa (takže napríklad matka má pozitív a dieťa negatív).
  • Viacnásobné tehotenstvo. Ženy, ktoré čakajú dvojičky či dokonca trojičky, majú väčšiu šancu na rizikové tehotenstvo.

Ako predísť rizikovému tehotenstvu?

Či už dopredu viete, že budete mať rizikové tehotenstvo, alebo sa len snažíte o prevenciu, mali by ste sa držať týchto rád:

  • Dohodnite si termín u lekára ešte pred počatím. Ak premýšľate nad potomkom, rozhodne sa najprv poraďte so svojim lekárom. Môže vám predpísať prenatálne vitamíny a urobí podrobné vyšetrenia. Tie môžu odhaliť komplikácie, ktoré by bolo dobré vyriešiť ešte pred otehotnením.
  • Buďte opatrná ak sa rozhodnete pre umelé oplodnenie. Ak sa chystáte otehotnieť umelým oplodnením, zvážte koľko embryí by vám malo byť implantovaných. Viacnásobné tehotenstvo totiž zvyšuje šancu na to, že tehotenstvo bude rizikové.
  • Naplánujte si pravidelné tehotenské prehliadky. Je dôležité, aby lekár pravidelne monitoroval zdravie vaše i vášho dieťatka. Ak sa totiž niečo skomplikuje, bude o tom ihneď vedieť a tým skôr môže ten problém vyriešiť.
  • Zdravo jedzte. Počas tehotenstva budete potrebovať viac vitamínov a rôznych látok pre zdravý vývoj plodu. Ich prijímanie zabezpečíte tým, že budete mať pravidelnú, pestrú a zdravú stravu. Poraďte sa ale s lekárom, či nepotrebujete špeciálne stravovanie, napríklad ako pri cukrovke.
  • Priberajte rozumne. Tehotenstvo nie je výhovorkou pre nekonečné prežieranie. Priberajte pomaly a v rozumných množstvách. Tak pomôžete správnemu vývoju plodu. Tiež si tým zjednodušíte zhadzovanie popôrodných kilogramov.
  • Vyhnite sa škodlivým látkam. Ak fajčite, rýchlo s tým skončite. To isté platí pre pitie alkoholu či nebodaj užívanie drog. Čo sa týka liekov, či už chcete prestať užívať terajšie alebo začať užívať nejaké nové, konzultujte to s lekárom.

Potrebujem nejaké špeciálne testy?

Ak máte rizikové tehotenstvo, mali by ste zvážiť rôzne nadštandardné testy okrem tých bežných. Poraďte sa s lekárom či sú niektoré z týchto testov pre vás potrebné.

  • Špecializovaný ultrazvuk. Takýto ultrazvuk sa robí aby odhalil nejaké konkrétne problémy, napríklad nesprávny vývoj plodu.
  • Odber plodovej vody. Z okolia vášho plodu sa odoberie pri tomto teste malé množstvo plodovej vody. Robí sa to od 15. týždňa tehotenstva a takýto test môže odhaliť rôzne genetické, ako aj nervové poruchy hlavne v oblasti mozgu a miechy.
  • Odobratie buniek z placenty. Pri tomto testovaní sa z placenty plodu odoberie malé množstvo buniek. Takýmto spôsobom dokážu lekári odhaliť rôzne genetické poruchy plodu a zväčša sa ku tomuto testovaniu pristupuje v 10. až 12. týždni.
  • Odobranie pupočníkovej krvi. Počas tohto špecializovaného testovania sa odoberie malé množstvo krvi z pupočnej šnúry. Takýto test dokáže odhaliť poruchy chromozómov, problémy s krvou, ale aj rôzne infekcie. Zväčša sa ku nemu pristupuje až po 18. týždni.
  • Meranie krčku. Lekár vám pri tomto testovaní odmeria dĺžku krčku maternice pomocou ultrazvuku. Takto môže odhaliť riziko predčasného pôrodu.