Hematóm v tehotenstve

Počas tehotenstva spoznávate svoje vlastné telo ako nikdy pred tým. Zo dňa na deň Vás môže prekvapiť niečo, o čom ste ani netušili, že existuje. Môže sa tak stať, že jedno ráno si všimnete krvácanie z pošvy. Samozrejme, ako každú starostlivú matku Vás prepadne panika, veď predsa vo Vašom brušku máte bábätko a vy cítite oprávnený strach. Hneď na začiatok Vás môžeme ubezpečiť, že pravdepodobne ide o hematóm, ktorý by mal po čase zmiznúť a pre Vás a Vaše bábätko nepredstavuje vysoké nebezpečenstvo, pokiaľ ste však pod kontrolou lekára. Čítajte ďalej, a dozviete sa odpovede na otázky, ktoré Vám behajú po rozume.

Čo je to hematóm?

hematom-v-tehotenstve

Hematóm vzniká, keď sa nahromadí krv v priestore medzi placentou a maternicou. Ide o akúsi krvnú zrazeninu. V počiatočnom štádiu nepredstavujú vysoké riziko a často zmiznú samé. Ak však zrazenina naberá na veľkosti, môže spôsobiť ťažkosti a komplikácie. Výskyt hematómu u tehotných žien je veľmi zriedkavý.

Príčiny vzniku hematómu

Vo väčšine prípadov sa nedá určiť presná príčina vzniku hematómu. Niektorí doktori obhajujú teóriu, že príčinou vzniku hematómu je oddelenie vajíčka od steny maternice v rannom štádiu tehotenstva v období počas prvého trimestra, vplyvom čoho vzniká krvná zrazenina. Výskyt hematómu sa preukázal byť častejší u žien vo veku nad 35 rokov. Bohužiaľ, momentálne neexistuje spôsob, ako predísť vzniku hematómu.

[sc name=“reklama“]

Príznaky hematómu

Symptómy hematómu nie sú veľmi časté. Práve naopak, najčastejšie si ani nič nevšimnete, a hematóm sa vylieči sám. Medzi hlavný príznak hematómu však patrí krvácanie z pošvy. Chvíľa, keď to zbadáte, môže byť naozaj stresujúca, preto je okamžitý telefonát doktorovi dobrou voľbou. Krvácanie z pošvy môže byť v niektorých prípadoch aj znakom potratu. Na druhej strane, hematóm si nemusíte ani vôbec všimnúť a ani ho nijak nepocítite. Veľmi často ho objavia lekári pri prehliadke ultrazvukom.

Predstavuje hematóm riziko?

Áno aj nie. Pokiaľ je hematóm, čiže krvná zrazenina, malý, nepredstavuje to okrem občasného krvácania žiadne komplikácie a vy budete šťastná mamička. Čim je však krvná zrazenina väčšia, tým väčšie je aj riziko, že Vaše bábätko je v ohrození. Zväčšujúca sa krvná zrazenina môže viesť k predčasnému pôrodu, pretože dieťatko nemá dostatok miesta pre vývin. Taktiež je na mieste, aby sme Vás oboznámili aj s možným potratom, ktorý je veľmi ale veľmi zriedkavý a vyskytuje sa hlavne počas prvého trimestra, kedy sa krvná zrazenina rapídne zväčší a tento stav sa nijak odborne nevyšetruje.

[sc name=“reklama“]

Diagnostika

Niekedy je diagnostikovaný priamo Vami, keď zistíte, že krvácate. Najčastejšie je však zreteľne viditeľný pod ultrazvukovou sondou, ktorá odhalí presnú veľkosť hematómu, ako veľmi to krváca a kde sa krv zhromažďuje. Taktiež určí, či bola placenta poškodená rastúcou krvnou zrazeninou.

Našťastie tie, ktoré majú malé krvné zrazeniny, sa nemusia vôbec obávať. Krvná zrazenina sa vstrebe, alebo sama zmizne za pár dní či týždňov a Vám ostane len spomienka na stresujúci moment.

Liečba

Po diagnostikovaní hematómu ultrazvukom bude vyšetrujúci lekár pravdepodobne chcieť počkať, ako sa bude hematóm vyvíjať. Je totižto zvykom, že sám zmizne. Vašou úlohou počas tohto obdobia čakania bude dávať na seba pozor. Vo Vašom jedálničku by nemala chýbať voda a vláknina, ktorá zabráni zápche a tak aj zbytočnému namáhaniu na toalete. Vedzte však, že vláknina je účinná len ak máte v čreve prítomné probiotiká. Mali by ste v kľude odpočívať, nedvíhať ťažké objekty a nerobiť namáhavé práce. Je to ideálny čas pre Vás, aby ste zrelaxovali. Odpočinúť by ste si mali aj od pohlavného styku.

Váš stav by mal byť monitorovaný vyšetrujúcim lekárom, ktorý neskôr rozhodne, ako bude liečba ďalej pokračovať.