HELLP syndróm

Tehotné ženy by si mali dať v priebehu tehotenstva pozor na menej známy ale závažný HELLP syndróm. Vyskytuje sa spravidla v spojení s preeklampsiou, najčastejšie v treťom trimestri tehotenstva. Vysvetlíme vám, čo je HELLP syndróm, aké sú jeho príznaky a následná liečba.

Čo je HELLP syndróm?

HELLP syndróm je rad príznakov, ktoré môžu mať závažný vplyv na tehotnú ženu, ale aj dieťa v brušku. Toto ochorenie postihuje iba tehotné ženy. Ide o istý druh preeklampsie, čo je ochorenie ciev placenty a objavuje sa najmä ku koncu tehotenstva. Našťastie, HELLP syndróm je pomerne vzácny. U žien, ktorým diagnostikovali peeklampsiu pred tehotenstvom, sa tento syndróm vyskytol v 10 až 20 % prípadov. V ostatných prípadoch sa tento syndróm vyskytuje asi u jedného až dvoch z 1000 tehotenstiev.

Čo presne HELLP znamená:

H – hemolýza (rozpad červených krviniek, pri ktorom sa uvoľňuje hemoglobín)

EL – zvýšené pečeňové enzýmy (zlá funkcia pečene – pečeň nie je schopná účinne spracovávať toxíny v tele)

LP – nízky počet krvných doštičiek (krvné doštičky napomáhajú vytvoriť krvnú zrazeninu)

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky HELLP syndrómu partí:

  • nepríjemná bolesť hlavy,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • citlivosť a bolesť v hornej časti brucha,
  • únava a malátnosť,
  • poruchy videnia,
  • vysoký krvný tlak,
  • proteíny v moči,
  • opuch.

Diagnostika

Lekári si stále nie sú istí, čo spôsobuje HELLP syndróm. Vzhľadom k tomu, že príznaky HELLP syndrómu môžu pripomínať mnoho ďalších komplikácií v tehotenstve, je potrebné poradiť sa so svojim lekárom. Lekár vykoná sériu krvných testov a odmeria vám krvný tlak. Neminie vás vyšetrenie funkcie pečene, či test moču pre kontrolu bielkovín v moči.

HELLP syndróm sa zvyčajne prejaví v treťom trimesti tehotenstva, nie je to však pravidlom. V ojedinelých prípadoch sa tento syndróm môže objaviť aj skôr. Taktiež sa tento syndróm môže objaviť v priebehu 48 hodín po pôrode, a príznaky HELLP syndrómu môžu trvať až 7 dní.

Komplikácie

Medzi najzávažnejšie komplikácie a riziká HELLP syndrómu patrí odtrhnutie placenty, pľúcny edém (tekutina nahromadená v pľúcach), zlyhanie pľúc, akútne zlyhanie obličiek, či problémy so zrážanlivosťou krvi. Úmrtnosť matiek s HELLP syndrómom je 1,1 %.

Liečba

Liečba HELLP syndrómu je u každého tehotenstva rozdielna. Pôrod dieťaťa je však najlepší spôsob, ako zastaviť túto chorobu a nespôsobiť tak žiadne vážne komplikácie matke ani dieťaťu. Väčšina príznakov a vedľajších účinkov syndrómu zmizne v priebehu dvoch až troch dní po pôrode.

V prípade, že je tehotenstvo kratšie ako 34 týždňov, lekári sa snažia zhodnotiť funkciu pľúc dieťaťa. Ak nie je možný pôrod bábätka, je potrebná liečba:

  • hospitalizácia, pokoj na lôžku pod dohľadom zdravotníkov,
  • užívanie kortikosteroidov, ktoré pomáhajú, aby sa pľúca dieťaťa vyvinuli rýchlejšie,
  • transfúzia krvi, ak je počet krvných doštičiek príliš nízky,
  • pravidelné monitorovanie dieťaťa a testy,
  • užívanie síranu horečnatého.

Predčasný pôrod

V prípade, že tehotenstvo je minimálne v 34. týždni tehotenstva, alebo sa príznaky HELLP začnú zhoršovať, odporúča sa predčasný pôrod.

V minulosti bol cisársky rez, sekcia, najčastejším spôsobom pôrodu detí, ktorých matky trpeli HELLP syndrómom. V súčasnej dobe tomu už tak nie je. Ak je žena aspoň v 34. týždni tehotenstva, odporúča sa vyskúšať prirodzený pôrod. V niektorých prípadoch môže cisársky rez spôsobiť ďalšie komplikácie spôsobené nízkym počtom krvných doštičiek.