Depresia v tehotenstve

Depresia v tehotenstve je prekvapujúco častá. Ak sa cítite byť v depresii, vedzte, že nie ste sama. Depresia postihuje priemerne 14 až 23% tehotných žien.  Našťastie, existuje pomoc, a tá v konečnom dôsledku znamená veľký rozdiel pre oboch, Vás aj Vaše bábätko.

Stres, úzkosť a spoločenský tlak, ktorý Vás núti cítiť sa určitým spôsobom. To všetko je spojené so zvyšujúcimi sa hormónmi, ktoré majú vplyv na emocionálny stav budúcej mamičky.

Depresia je choroba, ktorá si dokáže nájsť ženy každého veku, v každej situácii ich života, preto nie je žiadna hanba vyhľadať pomoc.

Táto choroba dokáže zanechať tehotnú matku tak smutnou a tak beznádejnou, že má problémy sa postarať samu o seba a teda aj o svoje bábätko. Šťastnou správou pre Vás však je, že príznaky depresie sú ľahko liečiteľné bez použitia medikamentov, za pomoci napríklad terapie, ako aj s konzumáciou liekov, antidepresív.

Pre výber správnej cesty, ktorá vedie k vyliečeniu Vám odporúčame to konzultovať s vyštudovaným lekárom.
Výber liečby je Vaše osobné rozhodnutie. Mať ale správne informácie o rôznych možnostiach Vám výber liečby uľahčí.

V tomto článku sa dočítate o príčinách vzniku depresie, o jej príznakoch a o možnostiach ako zvládnuť depresiu v tehotenstve.

Čo spôsobuje depresiu v tehotenstve?

Touto otázkou by ste potrápili nejedného odborníka. Presnú odpoveď Vám zdá sa, dnes nikto nepovie. Významnú úlohu tu však zohrávajú hormóny, o tom niet pochýb. Spísali sme pár možností, ktoré môžu stáť za príčinou vzniku depresií:

  • Hormóny: Výkyvy hormónov priamo ovplyvňujú oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za emócie a náladu. Sú to tie isté výkyvy hormónov, ktoré spôsobujú emocionálny zmätok pred menštruáciou.
  • Výskyt depresie v minulosti. Ak máte skúsenosti s depresiou z Vašej minulosti, jednoznačne to konzultujte s Vašim vyšetrujúcim lekárom, pretože Vám hrozí väčšie riziko, že opäť zažijete stavy depresie počas tehotenstva.
  • Verte či neverte, ak niekto z Vašej rodiny mal sklony k depresii, máte väčšie sklony k depresii.
  • Stresové situácie. Každý máme v našom živote veci, o ktoré sa bojíme. Práve tie chvíle, ktoré zažívame, keď sa o niečo bojíme, ako je napríklad strata životného partnera, finančné problémy, problémy v rodine sú príkladmi stresových situácií, ktoré môžu spustiť stavy depresie.
  • Komplikované tehotenstvo. Problém otehotnieť, potrat v minulosti alebo zažívanie rizikového tehotenstva, to všetko sú faktory podobné opísaným vyššie, ktoré predstavujú stres a následne depresie.
  • Všeobecne, mladé ženy sú viac náchylné na depresiu, ako tie staršie.
  • Obeť znásilnenia. Takáto situácia dokáže poriadne otriasť našimi životmi. Následné pocity nízkeho sebavedomia a bezmocnosti prispievajú k príznakom depresie.
  • Stav štítnej žľazy. Hormón štítnej žľazy reguluje to ako telo využíva a ukladá energiu zo stravy. Ako aj ďalšie hormóny, aj tento má tendenciu kolísať počas tehotenstva, čo môže spôsobiť symptómy depresie. Stav štítnej žľazy zistíte z krvných testov.

Príznaky depresie v tehotenstve

Tu nastáva malý problém, pretože symptómy ktoré sú spojené s depresiou, sú často len normálnymi príznakmi tehotenstva. Rozoznať či tieto príznaky súvisia s depresiou je teda často náročné. Medzi „normálne“ príznaky tehotenstva patria napríklad zmeny spánku a chuti do jedla, úzkosť, problém sa koncentrovať, strata libida. Medzi normálne príznaky však nepatrí neústupný pocit smútku, beznádeje a všeobecnej nechuti do života. Odporúčame Vám teda prekonzultovať Vaše prípadné symptómy s vyšetrujúcim lekárom.

Pomoc by ste však mali vyhľadať bezpodmienečne, keď zažívate nasledujúce často krát počas dňa, každý deň po dobu dvoch týždňov.

  • Smútok, nepokoj a depresívna nálada
  • Plač, úbytok na váhe
  • Neprestajná chuť do jedla, alebo naopak žiadna
  • Nulová energia, nechuť a strata záujmu o robenie vecí, ktoré ste mali radi
  • Problém rozmýšľať, spraviť rozhodnutie alebo koncentrovať sa
  • Myšlienky na samovraždu
  • Používanie omamných látok, alkoholu a drog
  • Pocity viny a bezcennosti

Riziká depresie

Niektoré ženy nenavštívia pomoc z dôvodu hanby, rozpakov alebo len preto, že si myslia, že ich príznaky depresie sú len bežnými príznakmi tehotenstva. Musíme Vás však varovať, že takéto zaobchádzanie sa nie vždy musí vyplatiť, pretože štúdie ukázali, že nevyliečená depresia môže viesť k predčasnému pôrodu, nízkej pôrodnej váhe a v niektorých prípadoch k vývojovému oneskoreniu u dieťaťa. Ba čo viac, depresia nemusí skončiť vtedy, keď skončí Vaše tehotenstvo. Takže ak máte pocit, že trpíte depresiou počas tehotenstva, vyhľadajte pomoc, Vaše bábätko to ocení.

Liečba depresie počas tehotenstva

Ako sme už v tomto článku spomínali, depresia sa dá liečiť. K jej vyliečeniu môžete urobiť prvé kroky pomocou meditácie, akunpuktúry alebo návštevy psychológa.

Ak sú však Vaše príznaky závažnejšie, zvážte použitie antidepresív. Štúdie stále nepoukázali na dlhodobé vedľajšie účinky. Experti však aj napriek tomu odporúčajú užívanie antidepresív, keďže riziko neliečenej depresie je často omnoho väčšie než užívanie antidepresív.

V prípade, že ste užívali antidepresíva už pred počatím dieťaťa konzultujte to s vyšetrujúcim lekárom, ktorý určí, či by ste mali pokračovať, keďže teraz ste už tehotná. Taktiež si s ním prehovorte v prípade, že chcete užívať namiesto liekov iné druhy liečiv, ako sú napríklad niektoré druhy rastlín.

Zmena životného štýlu

Vaša priorita by mala byť starať sa o svoje telo čo najlepšie ako len viete. Zmena životosprávy je jednou z najpodstatnejších vecí v boji s depresiou.

Môžete sa inšpirovať nasledujúcimi bodmi:

  • Oddychujte častejšie
  • Strávte viac času v prírode
  • Začnite sa zdravo stravovať
  • Cvičte, v zdravom tele zdravý duch
  • Strávte čas s rodinou a priateľmi
  • Rozprávajte o svojich pocitoch