Pre väčšinu žien patrí tehotenstvo k najkrajším obdobiam života. Materstvo je krásne, avšak všetko má svoje výhody, aj nevýhody. My sa dnes pozrieme s akými problémami sa musia tehotné ženy popasovať.

Nadúvanie a plynatosť

Nadúvanie a plynatosť patria k najčastejším a najmenej očarujúcim príznakom tehotenstva. Stretne sa s ním takmer každá tehotná žena. Prvýkrát sa ťažkosti môžu objaviť okolo 11. týždňa tehotenstva, a budú vás sprevádzať až do pôrodu. Za to všetko môžete poďakovať jedinému hormónu- progesterónu. Progesterón je síce nevyhnutný pre správny priebeh tehotenstva, ale taktiež spúšťa nádherné trio: nadúvanie, grganie a plynatosť. Prečo? Tento hormón spôsobuje, že hladké svalové tkanivo „relaxuje“ a to spomaľuje trávenie. Toto spomalenie umožňuje živinám z jedla , ktoré zjete dostať sa do krvného riečiska a vyživovať vaše dieťa. To je dobrá správa. Tá zlá je, že práve tento proces spôsobuje nadúvanie.

Mali by ste vedieť, že čím viac sa vám bude maternica zväčšovať, tým väčší tlak vyvinie na žalúdok a črevá. Útechou ale ostáva, že máte istotu, že dieťatku sa v brušku darí a rastie.

Čo môžete urobiť? Odporúča sa piť veľa vody, to pomáha dostať veci do pohybu, aby sa zabránilo zápche, čo môže ešte viac zhoršiť plynatosť. Dbajte na správnu hladinu vlákniny v tele. Doprajte si množstvo listovej zeleniny, strukovín, celozrnných výrobkov (cestoviny, celozrnný chlieb) a ovocia. Konzumujte menšie porcie. Šesť malých jedál denne vám pomôže udržať plynatosť v šachu a lepšie vyživovať vaše dieťa. Spomaľte a vychutnajte si jedlo- nielenže sa vyhnete prehĺtaniu vzduchu pri rýchlej konzumácii jedla, ale takisto si doprajete aj zaslúženú prestávku.

Opuchnuté členky

Brucho nie je jediná vec, ktorá sa v tehotenstve zväčšuje. Počas tehotenstva si môžete všimnúť mierne opuchy po celom tele, najmä opuchy nôh a členkov. Opuch sa môže zhoršovať a meniť každú hodinu (hrubšie členky vo večerných hodinách), ale ovplyvňuje ho aj počasie (vyššie teploty spôsobujú opuch). Tento problém trápi asi 3/4 tehotných žien. Objavuje sa okolo 22. až 27. týždňa tehotenstva a pravdepodobne bude trvať, kým sa dieťa nenarodí.

Prečo je to tak? Počas tehotenstva opuch nastane, keď sa zvýši objem telových tekutín- telo matky zadržiava viac vody. To spôsobuje, že dochádza k opuchu členkov a nôh (ale aj rúk, ako ste si mohli všimnúť, keď ste si naposledy chceli dať dole svoje prstene). Opuch môže byť spôsobený aj znížením prietoku krvi do žíl v nohách a dolnej dutej žily v dôsledku zväčšujúcej sa maternice.

Opuchu sa snažte predísť. Vyhnite sa dlhému státiu, alebo sedeniu a vyložte si nohy, vždy keď to je možné. Nezabúdajte na cvičenie- ideálna je chôdza a plávanie. Pite veľa vody a obmedzte soľ, čo spôsobí, že vaše telo sa zbaví prebytku sodíka. Jedna z možností je aj vybrať sa na nákupy- veď ktorá žena nerada nakupuje nové topánky?

Kŕče v nohách

Bolestivé kŕče, ktoré vystreľujú cez lýtka hore do nôh sú takisto častým problémom v tehotenstve. Objavujú sa najmä v noci a zvyčajne začínajú v prvom trimestri (19. týždeň tehotenstva) a trvajú až do tretieho trimestra. Nikto si nie je celkom istý, čo tieto kŕče spôsobuje. Rôzne teórie vysvetľujú, že to môže byť spôsobené zvýšenou hmotnosťou v tehotenstve, stlačením ciev v nohách, prípadne strava- nadbytok fosforu, nedostatok vápnika a horčíka.

Kŕče nôh sa objavujú zväčša v druhej polovici tehotenstva. Existujú však aj rôzne tipy ako môžete zmierniť príznaky bolestivých kŕčov. Naťahovacie cvičenia vám môžu pomôcť predísť kŕčom. Krátke precvičenie pred spaním, hodina jógy pre tehotné ženy, alebo naťahovacie cvičenia s fit loptou vám pomôžu nielen v boji proti kŕčom, ale pomôžu vám odbúrať stres. Pre väčšiu úľavu môžete vyskúšať aj masáž pre tehotné ženy, alebo vykurovacie podložky. Uistite sa, že máte dostatočný prísun tekutín počas dňa (ideálne je vypiť minimálne 8 pohárov vody denne). Jedzte vyváženú stravu, ktorá obsahuje veľké množstvo vápnika (mliečne výrobky- jogurt) a horčíka (banány).