Spánkový režim dieťaťa – koľko spí novorodenec?

Keď sa rodičom narodí prvé dieťa, mnoho z nich je zvedavých, koľko hodín denne spí novorodenec alebo kedy dieťa prespí celú noc. Tento článok vám vysvetlí, aký je zvyčajný spánkový režim novorodenca.

Novorodenci sú zmätení zo striedania dňa a noci

Kým bolo dieťa v maternici, pohyb matky ho uspával a keď mama odpočívala, dieťa v nej naopak ožívalo. Je preto zvyknuté, že pohyb ho uspáva a v kľude sa zase prebúdza. Pre novorodenca je toto normálne a nemá odkiaľ vedieť, že sa má zrazu správať presne naopak.

Trvá niekoľko týždňov až mesiacov kým si dieťa zvykne na opačný režim, čo môže byť pre rodičov únavné a vyčerpávajúce.

Spánkové návyky novorodencov

V prvých dňoch a týždňoch spia novorodenci viac ako sú hore. Prespia približne 16 hodín z dňa a väčšinu zvyšného času sa kŕmia. Čím je ale dieťa staršie, tým spí menej.

Mesačné deti prespia približne 14-16 hodín denne a spánkový režim trojmesačného dieťaťa stále zahŕňa 14 hodín spánku.

Novorodenci tiež pomerne často plačú. Denne približne 1-2 hodiny, zvyčajne však nie neprerušovane. Je to normálne, pretože je to jediný spôsob komunikácie s nami, ktorý poznajú. Snažia sa nám povedať, či sú hladní, unavení, mokrí a podobne.

U niektorých novorodencov sa bohužiaľ vyskytujú aj koliky. Sú to záchvaty neutíchajúceho plaču, ktorý je veľmi ťažké upokojiť a jeho príčiny sú často neznáme. Plač môže trvať niekoľko hodín denne. Koliky zvyčajne zmiznú okolo tretieho až štvrtého mesiaca dieťaťa.

Spánkový režim novorodencov

Dieťa nemusí mať svoj pevný spánkový režim ani vo veku šiestich mesiacov. Všetko to záleží od jeho schopnosti neunaviť sa až príliš, pretože príliš unavené dieťa zaspáva oveľa ťažšie.

Možno budete viac krát počuť radu, aby ste sa snažili udržať dieťa hore čo najdlhšie, aby potom spalo dlhšie. Zabudnite na takéto rady. Môže to totiž viesť k spánkovej deprivácii, kedy bude dieťa proti spánku bojovať ešte viac.

Snažte sa skôr skrátiť čas, kedy je dieťa hore a zladiť svoj spánkový režim s tým jeho.

Pravidelný režim

Niektoré deti si hneď od začiatku zvyknú na určitý režim a niektoré si naň nezvyknú do konca života. Ak si vaše dieťa nevie zvyknúť na pravidelný režim a vy ste z toho zúfalí, skúste si odpovedať na nasledujúce otázky:

  • Chodíte do postele presne v rovnaký čas každý deň?
  • Vstávate každé ráno v úplne rovnakom čase?
  • Vstávate v noci aby ste šli na záchod v tom istom čase?
  • Ste hladní a jete presne v tom istom čase každý deň?

Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali nie, uvedomte si, že vaše dieťa sa od vás veľmi nelíši. Môžete sa však pokúsiť odsledovať, koľko hodín potrebuje vaše dieťa na spánok a prispôsobiť tomu všetko ostatné.

Pozor na nevhodné návyky

Popri tom, ako sa budete snažiť zaviesť určitý spánkový režim vášmu dieťaťu, pokúste sa vyhnúť niektorým nevhodným návykom, ktoré by neskôr mohlo dieťa vyžadovať.

Je veľmi pravdepodobné, že ak budete dieťa uspávať hojdaním, kolísaním alebo kŕmením, po čase si zvykne a tieto činnosti bude zakaždým pred spánkom vyžadovať.

Nestresujte sa však tým, čo smiete a čo nesmiete robiť aby ste dieťa uspali a zároveň ho nenaučili to pravidelne vyžadovať. Do dvoch až troch mesiacov dieťaťa môžete vyskúšať takmer hocičo a neskôr od týchto zvykov pomaly upúšťajte.

Aké su Vaše skúsenosti?