Je nádherné ráno a chystáte sa nakŕmiť svoje dieťa, keď zrazu spozorujete niečo zvláštne na tvári vášho dieťaťa a pozeráte sa na to s vypleštenými očami. Na tvári, krku, alebo na iných častiach tela dieťaťa sa zo dňa na deň objavili červené vyrážky. Nemáte vôbec žiadnu predstavu o tom, ako a prečo sa tieto vyrážky zrazu objavili, keďže sa snažíte, aby jeho oblečenie, detská postieľka, aj hračky ostali čisté. Môžete si predstavovať rôzne scenáre a vysvetlenia, prečo sa na tvári dieťaťa objavili vyrážky, no vedeli ste o tom, že to môže byť obyčajné akné?

Napriek vášmu opodstatnenému údivu, novorodenecké akné sa u detí vyskytuje pomerne často, objavuje sa až u 70% detí. Je to celkom bežná choroba novorodencov. Čo však spôsobuje tieto škaredé zapálené vyrážky a ako ich môžem liečiť? V článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o novorodeneckom akné.

Čo je novorodenecké akné?

Erythema toxicum neonatorum, taktiež známy ako novorodenecké akné, sa vyznačuje tvorbou žltých, alebo bielych hlavičiek, alebo drobných pľuzgierov, ktoré sú obklopené červenou pokožkou a vyskytujú sa na tvári, čele, krku, či na iných častiach trupu a hrudníka. Novorodenecké akné sa môže dokonca objaviť na nohách, predovšetkým na stehnách. Novorodenecké akné si môžete veľmi ľahko zmýliť s inými druhmi detských kožných chorôb, preto si ich nezameňte.

Novorodenecké akné a zvyčajne objaví a zmizne v priebehu dní, alebo dokonca v priebehu niekoľkých hodín. Hoci sa vyrážky zdajú byť nepríjemné a bolestivé, v skutočnosti sú neškodné. Novorodenecké akné je zo všetkých kožných chorôb dieťaťa najmenej obťažujúce.

Druhy novorodeneckého akné

Existujú dva druhy akné, ktoré postihujú deti v rôznych obdobiach ich života:

Novorodenecké akné sa vyskytuje u novorodencov, najčastejšie okolo tretieho týždňa života dieťaťa. Toto akné je charakteristické červenými a ružovými vyrážkami, ktoré zvyčajne nemajú bielu hlavičku. Najčastejšie vyskytuje na lícach dieťaťa, alebo v oblasti okolo vlasov. Tento druh akné je veľmi mierne a zvyčajne je úplne neškodné.

Detské akné sa objavuje až po tom, keď má dieťa tri až štyri mesiace. Tento druh akné je oveľa závažnejší, ako bežné novorodenecké akné a zvyčajne je zapálené a nepríjemné. Zápal môže viesť k nepohodliu dieťaťa, čo môže spôsobiť, že si dieťa bude akné škrabať a bude viac nervózne.

Ako dlho trvá novorodenecké akné?

Novorodenecké akné môže trvať maximálne mesiac a zmizne bez akéhokoľvek zjazvenia. V niektorých ojedinelých prípadoch môže trvať až niekoľko mesiacov a následne takisto zmizne bez akýchkoľvek jaziev, aj bez lekárskej pomoci.

Na druhej strane, detské akné môže trvať až niekoľko mesiacov, no po roku by mali všetky príznaky akné úplne zmiznúť. Toto akné má tendenciu pretrvávať až do troch rokov života dieťaťa, v tom prípade je však mimoriadne pravdepodobné, že akné zanechá trvalé jazvy na tvári dieťaťa. V prípade závažného detského akné je potrebná lekárska starostlivosť.

Príznaky

Novorodenecké akné postihuje časti tváre, ale môže sa nachádzať aj na krku, hrudi, alebo aj na pokožke okolo vlasov. Medzi hlavné príznaky patria červené, alebo ružové drobné vyrážky, ktoré pokrývajú pokožku dieťaťa.

Detské akné vyzerá veľmi podobne ako adolescentné akné, pretože sa na pokožke takisto tvoria červené vyrážky s bielou hlavičkou.

Príčiny novorodeneckého akné

Neexistuje žiadna stopercentne potvrdená príčina novorodeneckého akné. Existujú však rôzne hypotézy, prečo novorodenecké akné vzniká. Upozorňujeme, že to nie sú potvrdené príčiny novorodeneckého akné, ale len populárne teórie o pravdepodobných príčinách.

1.         Prenos hormónov z matky

Prenos materských hormónov z materského mlieka na dieťa sa veľmi často považuje za hlavný dôvod novorodeneckého, alebo detského akné. Ak sa novorodenecké akné prejaví v priebehu niekoľkých hodín po narodení dieťaťa, prenos hormónov sa mohol uskutočniť prostredníctvom placenty v maternici.

Materské mlieko je najbezpečnejšie jedlo pre novorodenca, aj keď je plné materských hormónov. Nie je známe, aby materské mlieko spôsobovalo problémy s pokožkou. V skutočnosti, vďaka protilátkam obsiahnutým v materskom mlieku, zlepšuje odolnosť dieťaťa.

2.         Citlivá pokožka

Detská epiderma, vonkajšia vrstva kože, sa neustále vyvíja. Detská pokožka môže byť taká citlivá, že ju dokáže ovplyvniť aj zmena vonkajšej teploty, kontakt s abrazívnym materiálom, alebo dokonca príliš veľký tlak na jedno miesto.

Všetky deti majú citlivú pokožku, preto táto teória nevysvetľuje, prečo niektoré deti majú akné, zatiaľ čo niektoré ho nemajú.

3.         Alergické reakcie

Akné môže byť považované za sprievodnú komplikáciu niektorých alergií. Môže to byť alergia na jedlo, alebo na lieky. Kožné žihľavky a ekzémy sú bežnými prejavmi alergickej reakcie. Hoci sa môžu tieto kožné choroby zdať podobné, žihľavka a ekzém sa líšia. Akné dieťaťu nespôsobuje žiadne nepríjemné pocity, ani nie je v ohrození života. Navyše deti, ktoré sú výlučne len kojené a nemajú žiadnu alergiu, môžu mať novorodenecké akné.

Ktoré potraviny spôsobujú novorodenecké akné?

Nebolo vedecky dokázané, že niektoré potraviny konzumované matkou, ako mastné, či vyprážané potraviny, spôsobujú novorodenecké akné. Keďže novorodenci nekonzumujú žiadnu stravu, ktorá by mohla spôsobiť akné, možnosť výskytu akné, spôsobené nesprávnym stravovaním, je u detí vylúčená.

Detské akné nemá konkrétnu príčinu a pokojne môže byť opísané ako spontánna udalosť. Štruktúra kože sa v tehotenstve neustále vyvíja, čo môže byť dôvodom prečo je novorodenecké akné viac rozšírené u predčasne narodených detí. Je to však teória, ktorá nie je vedecky dokázaná, takže sa jedná len o špekuláciu. Ako rodič sa novorodeneckého akné nemusíte báť, pre dieťa je neškodné.

Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?

Novorodenecké akné nie je smrteľné a nemusíte mať žiadne obavy. Existujú však niektoré situácie, kedy by ste mali v bezodkladnej dobe vyhľadať ošetrujúceho lekára vášho dieťaťa:

  • Ak je akné mimoriadne červené, alebo spozorujete hnisavý výtok.
  • V prípade, že sa na akné vytvárajú žlté hlavičky, čo naznačuje tvorbu hnisu, ku ktorej dochádza pri bakteriálnej infekcií.
  • Ak je vaše dieťa mimoriadne nepokojné kvôli akné, opakovane sa pokúša škrabať akné a neustále bezdôvodne plače.
  • Lekársku pomoc vyhľadajte okamžite, ak je akné sprevádzané vysokou horúčkou, ktorá naznačuje infekciu.
  • Ak máte podozrenie, že to nie je novorodenecké akné, ale iný kožný problém, ako napríklad ekzém, či žihľavka.
  • Lekárska kontrola môže pomôcť pri presnej diagnostike akné.

Diagnostika

Diagnostika akné nevyžaduje žiadne invazívne testy. Znamená to, že pediater dokáže diagnostikovať stav dieťaťa len na základe vonkajších znakov. V prípade, že si lekár nie je úplne istý diagnózou, môže odobrať vzorku akné a poslať ju na testy do laboratória. Krvný test môže takisto pomôcť určiť diagnózu, ale zvyčajne nie je potrebný.

Liečba

Môže to byť prekvapujúce, ale na liečbu novorodeneckého akné neexistuje žiadna liečba. Hlavným dôvodom je práve skutočnosť, že neexistuje žiadna známa príčina novorodeneckého akné, čo pediatrovi znemožňuje predpisovať správne lieky na liečbu tohto druhu akné. Novorodenecké akné je úplne neškodné a nie je nebezpečné. Môže trvať niekoľko dní, alebo mesiacov, no akné vždy zmizne bez vonkajšieho zásahu. Váš pediater vám pravdepodobne odporučí, aby ste sa akné nedotýkali a boli trpezliví, kým akné zmizne samo.

Pediater vám môže odporučiť nejaký liek na zmiernenie podráždenia.

Lieky na úľavu od prejavov akné

Pediater vášmu dieťaťu pravdepodobne predpíše masť na lokálne použitie, ktorá obsahuje zlúčeniny ketokonazol, benzoylperoxid a hydrokortizón. Okrem týchto mastí môžete vyskúšať niektoré domáce recepty na liečbu akné.

Domáca liečba

Pri domácej liečbe akné musíte byť mimoriadne opatrní. V žiadnom prípade nepoužívajte krémy, pleťové vody, ani mydlo, kým sa o tom predtým neporadíte so svojim lekárom, alebo lekárnikov. Väčšina liekov proti akné, na ktoré nepotrebujete lekársky predpis, sú určené hlavne pre dospievajúcich mladých ľudí a dospelé osoby. Počas kúpania dieťaťa nepoužívajte žiadne éterické oleje, či krémy.

Existujú niektoré domáce recepty, ako napríklad aplikácia ovsených vločiek, ktoré sa zameriavajú na hydratáciu pokožky dieťaťa, ale nikdy nebolo vedecky dokázané, že liečia aj novorodenecké akné. Existuje overený tip, čo môžete urobiť, aby bola pokožka vášho dieťaťa zdravá a tou je aplikácia materského mlieka na postihnuté oblasti.

Materské mlieko poskytuje najlepšiu výživu pre vaše dieťa. Je bohaté na protilátky, ktoré chránia dieťa pred pneumóniou a patogénmi, ktoré spôsobujú hnačku. Takisto chráni vaše dieťa pred vznikom alergií.

Materské mlieko má tiež antibakteriálne vlastnosti, kvôli prítomnosti enzýmu, ktorý zamedzuje rastu mikróbov. Môžete si z prsníka odsať malé množstvo materského mlieka a pomocou bavlnenej handričky ho aplikujete na akné dieťaťa.

Prevencia

Keďže novorodenecké akné nemá žiadnu špecifickú príčinu a vyskytuje sa spontánne, neexistujú žiadne preventívne opatrenia. Môžete sa však riadiť niektorými všeobecnými pokynmi. Existujú rôzne spôsoby, ako môžete udržať pokožku vášho dieťaťa hebkú a zdravú.

1.         Čistá pokožka

Pravidelne čistite pleť vášho dieťaťa. Čistenie pokožky zaručí, že pokožka dieťaťa nebude obsahovať baktérie a mŕtve bunky. Týmto spôsobom dokážete mať pod kontrolou pot dieťaťa, pretože deti majú nedostatočne vyvinuté potné žľazy, ktoré majú tendenciu k nadmernej produkcii potu.

2.         Obliekajte dieťaťu čisté a pohodlné oblečenie

Vaše dieťa bude nosiť to, čo mu vyberiete a kúpite. Uistite sa, že materiál oblečenia je príjemný na dotyk, oblečenie je pohodlné a poskytuje vášmu dieťaťu dostatok priestoru na pohyb. Bábätká môže obťažovať úzke, alebo nepohodlné oblečenie a to najmä v lete. Oblečenie, ktoré nie je vzdušné, dokáže spôsobiť problémy s pokožkou, ktoré môžu vyžadovať lekársku pomoc.

3.         Výmena plienok

Plienku vášmu dieťaťu pravidelne vymieňajte aj v prípade, že nie je znečistená. Vplyvom vlhkosti v plienke sa môžu na pokožke vášho dieťaťa objaviť drobné vyrážky, alebo iné kožné problémy.

4.         Ideálna vlhkosť

Počas rôznych ročných období je mimoriadne dôležité udržiavať pokožku dieťaťa nie príliš suchú, ale ani veľmi vlhkú. Ak je v lete vlhko, snažte sa izbu, v ktorej sa dieťa nachádza, pravidelne vetrať. Takisto dieťa pri prebaľovaní nechajte chvíľu bez plienky. V zime je vďaka vykurovaniu vlhkosť v miestnostiach veľmi nízka, vtedy používajte zvlhčovače.

5.         Vyhnite sa dotyku

Nikdy nevytláčajte akékoľvek vyrážky na tele vášho dieťaťa. Stav vášho dieťaťa sa môže ešte viac zhoršiť a v niektorých prípadoch bude potrebné vyhľadať aj lekársku pomoc. Vyrážky na pokožke nemusia byť akné, ale môže to byť indikátor iného problému s pokožkou.

Kožné problémy, ktoré sa prejavujú červenými vyrážkami na pokožke dieťaťa:

Kožné vyrážky pri raste zubov

Ide o vyrážky, ktoré sa u detí vyskytujú na prsiach a môžu byť sprevádzané miernou horúčkou. Vzhľadom k tomu, že vyzerajú podobne ako novorodenecké akné, môžete si tieto dve ochorenia zmýliť. Tieto vyrážky sú vo všeobecnosti neškodné a vaše dieťa nijak neohrozujú. Horúčka ustúpi v priebehu niekoľkých dní a prestane sa opakovať akonáhle zub vyrastie.

Kožná žihľavka

Kožná žihľavka sa môže objaviť ak má dieťa alergiu na mlieko, alebo akýkoľvek iný potravinový alergén. Drobné vyrážky vyzerajú ako akné a môžu sa vyskytovať po celom tele.

Mílie

Mílie sú malé belavé vyrážky, ktoré sa najčastejšie objavujú na tvári. Mílie sú úplne neškodné a objavujú sa spontánne, na pokožke zvyčajne pretrvávajú počas niekoľkých týždňov.