Dojčenie v tehotenstve

Ešte ste si na dojčenie len začala zvykať a už ste opäť tehotná? Takáto situácia môže viesť k spleti otázok a obáv. Je bezpečné dojčiť počas tehotenstva? Ako dojčenie ovplyvní plod? Ako to ovplyvní moje odstavenie dieťa? Môžem dojčiť dve deti naraz?

Všetky tieto otázky a obavy sú prirodzené. Rozhodnutie o tom, či chcete dojčiť alebo nie počas tehotenstva, nie je jednoznačne vhodné alebo nevhodné, preto by ste mala najskôr pochopiť jeho prínosy a riziká. Zvážiť, či ste vy a vaše dieťatko už pripravení na odstavenie a na základe toho sa rozhodnúť, čo bude pre všetkých najlepšie.

 Je to bezpečné

Mnohé ženy sa obávajú dojčenia v tehotenstve, pretože môže spôsobiť mierne kontrakcie maternice. Avšak pri zdravom tehotenstve tieto kontrakcie nepredstavujú problém, pretože vo všeobecnosti nevedú k predčasnému pôrodu. Dôvodom je, že hormón oxytocín, ktorý sa uvoľňuje počas dojčenia a ktorý stimuluje kontrakcie, sa zvyčajne uvoľňuje v takom malom množstve, že nestačí na to, aby predstavoval akýkoľvek problém. Takéto kontrakcie nie sú škodlivé pre plod a zriedkavo zvyšujú pravdepodobnosť potratu. Hoci malé množstvo hormónov prechádza do vášho mlieka, tieto hormóny by však tiež nemali predstavovať žiadne riziko.

Kým dojčenie počas tehotenstva je všeobecne považované za bezpečné, existujú niektoré prípady, kedy môže byť odporúčané odstavenie dieťatka.

  • Ak je vaše tehotenstvo vysokorizikové, alebo vám hrozí predčasný pôrod
  • Ak čakáte dvojčatá
  • Ak vám bolo odporúčané vyhnúť sa sexu počas tehotenstva
  • Ak máte krvácanie alebo bolesť maternice

Ak zaznamenáte tieto príznaky, porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, či by bolo odstavenie vášho dieťatka najlepšou voľbou a čo by bolo najvhodnejšie pre vaše nenarodené dieťa.

Je moje dieťa pripravené? Som ja pripravená?

Ďalším dôležitým aspektom je zvážiť, či vaše staršie dieťa je pripravené na odstavenie. Faktory, ktoré ovplyvňujú jeho pripravenosť zahŕňajú jeho osobnosť, vek a spôsob dojčenia, ako aj psychologickú a fyzickú odpoveď vášho dieťaťa na ďalšie tehotenstvo.

Je bežné, že množstvo materského mlieka sa znižuje počas štvrtého a piateho mesiaca tehotenstva. To môže spôsobiť zmeny a vaše mlieko sa môže stať pre dieťa nepríjemné. Z tohto dôvodu môže byť vaše dieťa pripravené na odstavenie skôr, než ste očakávali. Na druhej strane niektoré bábätká môžu byť príliš pripútané na dojčenie, a tak aj nepripravené. na odstavenie.

Podobne sa môžete spýtať, či ste sama pripravená dostatočne zaneprázdniť vaše dieťa a pomôcť mu prejsť k odstaveniu. Môžete sa tiež pýtať, ako ďalšie tehotenstvo ovplyvní váš vzťah s bábätkom. Dôležité je tiež zamyslieť sa nad tým, či vaše dieťa vyžaduje dojčenie kvôli pocitu pohodlia alebo kvôli výžive.

Je dôležité monitorovať zdravie a vývoj kojencov, ktorí majú menej ako šesť mesiacov a sú závislí výlučne od materského mlieka. Môže byť nutné dodávať im dodatočnú výživu na to, aby boli skutočne zdraví a nič im nechýbalo. Deti, ktoré už jedia aj iné potraviny, naopak môžu uprednostňovať práve tieto pred materským mliekom, zatiaľ čo sa vaša produkcia mlieka znižuje.

Potenciálne výzvy

Kým dojčenie počas tehotenstva má svoje výhody, môže tiež predstavovať určité problémy. Napríklad, niektoré fyzické problémy ako nevoľnosť kvôli zníženiu príjmu mlieka a bolesti bradaviek. Takmer 75% matiek má boľavé bradavky. Zameranie vašej pozornosti na niečo iné ako nepohodlie môže poskytnúť určité zmiernenie.

Mnoho žien má tiež obavy, že dojčenie počas gravidity môže prispieť k únave. Áno, únava je bežnou súčasťou všetkých tehotenstiev. Je teda pochopiteľné, že váhate či kojiť alebo nie kvôli obavám, že si to vyžaduje viac energie a zvýšenú únavu. Avšak dojčenie nie je samé o sebe únavné. Sedenie alebo ležanie kvôli dojčeniu vám môže naopak pomôcť získať viac času na odpočinok, ktorý tak veľmi potrebujete.

Venujte pozornosť vašej strave

Ak sa rozhodnete dojčiť počas tehotenstva, je nevyhnutné, aby ste sa dobre postarali o zdravie vášho dieťaťa a rovnako vášho nenarodeného dieťaťa. Spotreba kalórií, ktorú vydá vaše telo, bude závisieť od toho ako dlho už kojíte. Napríklad, budete potrebovať asi 500 kalórií denne naviac, ak vaše dieťa začne jesť aj iné potraviny okrem materského mlieka a o 650 kalórií viac, ak má vaše dieťatko menej ako šesť mesiacov.

To všetko ešte navýšené o približne 350 kalórií, ktoré potrebujete počas druhého trimestra tehotenstva a 450 kalórií, ktoré potrebujete skonzumovať naviac počas tretieho trimestra. Ak ste v prvom trimestri a máte ťažkosti s jedlom kvôli nevoľnosti, nerobte si obavy, vedci potvrdili, že počas prvého trimestra nie sú potrebné žiadne dodatočné kalórie pre zdravý vývoj plodu.

Keď dojčíte a zároveň ste tehotná, mali by ste primárne uvažovať nad vzťahom s vašim dieťatkom a vašimi i jeho pocitmi. Naviac by ste mali zvážiť aj potreby vášho nenarodeného bábätka. Hoci možno budete chcieť nechať vaše možnosti otvorené, rozhodnutie je v podstate na vás.

Ako postupovať, až sa dieťa narodí

Po pôrode druhého dieťaťa prichádza čas na tandemové dojčenie.

Tandemové dojčenie (čiže dojčenie dvoch súrodencov) je nielen možné, ale pre väčšinu detí dokonca lepšie! Príchod nového dieťaťa môže byť pre deti znepokojujúci, najmä pre tie mladšie, ktorí sú príliš mladé, aby dokázali plne pochopiť dôsledky. Zmena je však nevyhnutná. Práve tandemové dojčenie pomáha dieťaťu pochopiť, že kojenie je stále bezpečným priestorom a puto medzi vami sa nestratí.

Bez ohľadu na vek, materské mlieko naďalej poskytuje dôležité živiny a ochranu pred chorobami. Dojčenie tiež posilňuje emocionálnu väzbu medzi matkou a jej dieťaťom, čo uľahčuje prechod k väčšej rodine.

Staršie dieťa môže zlepšiť prekrvenie, čo uľahčí príchod vášmu novorodencovi. Súčasne skúsené batoľatá môžu stimulovať uvoľňovanie mlieka tak, aby boli ľahko uspokojené potreby oboch detí.

 Rozhodnutie, kto bude nakŕmený skôr

Mnohí zdravotníci odporúčajú najskôr kŕmiť novorodenca (za predpokladu, že obe deti požiadajú o kŕmenie súčasne), pretože prsník je jediným zdrojom jeho kalórií a živín.

Ak vášho novorodenca dojčíte na jednom prsníku pri kŕmení, môžete ponúknuť druhému dieťaťu druhý. Pripomína to kŕmenie dvojičiek, pričom sa deti odlišujú len vekom. Starostlivosť o deti súčasne šetrí čas a energiu. Navyše skutočné tandemové dojčenie udržuje hravé batoľa zamestnané, zatiaľ čo mama dojčí mladšie dieťatko. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete vaše deti dojčiť, budete ohromená schopnosťou vášho tela uspokojovať potreby oboch detí. Zatiaľ čo matky, ktoré dojčia len jedno dieťa, sa obávajú, že budú mať príliš málo mlieka, tie, ktoré si vyberú tandemové dojčenie, ho mávajú príliš veľa.

Či už dojčíte jedno alebo obe deti naraz, rovnako ako v predchádzajúcej časti o dojčení počas tehotenstva, by ste mali dbať na vašu stravu a konzumovať dostatok výživných potravín.

Aké su Vaše skúsenosti?