Tretí trimester tehotenstva

Vitajte v článku, ktorý vám povie všetky potrebné informácie o treťom trimestri vášho tehotenstva. Zrejme už teraz máte pocit, že bábo už nebude moc rásť – opak je pravdou.

V treťom trimestri totiž bábo, a spolu s ním aj vy, najviac naberá na váhe. Na to ale budú naväzovať aj rôzne komplikácie, ktoré z veľkého bruška bohužiaľ vyplývajú. O tomto i mnohom ďalšom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Vývoj plodu

Tretí trimester datujeme spravidla od 28. týždňa po 40. týždeň tehotenstva, respektíve po termín pôrodu, ktorý môže pokojne byť skôr, alebo aj neskôr ako nastane 40. týždeň.  Hlavnou náplňou drobca za ten čas bude teda rásť. Zo zhruba 1,1 kila na začiatku tretieho trimestra po 3-4 kilá pri pôrode. Taktiež drobcova výška sa zmení: a to zhruba z 41 cm za začiatku tretieho trimestra po 48-56 cm pri pôrode. Okrem rasu ale budeme taktiež svedkom rýchleho vývoja rôznych častí tela.

Čo sa týka kostí, tie sa začnú tvoriť v siedmom mesiaci po tom, ako sa chrupavka premení na kostné tkanivá. Koža už prestáva byť priesvitná s pribúdajúcimi vrstvami tuku a zhruba mesiac pred plánovaným pôrodom váš drobec príde aj o lanugo a vernix, takže už nebude pokrytý vrstvou chlpov a mazu. Ku koncu tehotenstva sa tiež drobcovi začína tvoriť meconium, alebo aj drobcova prvá stolica hneď po narodení. Okolo tridsiateho týždňa už tiež bude mať plod plne vyvinuté zmysly: bude rozoznávať svetlo a tmu, ochutnávať čo papáte pomocou chuti plodovej vody, a počúvať váš hlas.

Počas celého tretieho trimestra bude špecifické, že mozog sa stále bude rozvíjať, a to závratnou rýchlosťou, aby mohol už ku koncu tehotenstva ovládať žmurkanie, snívanie, a reguláciu telesnej teploty. Všeobecnejší vývin tiež ukazuje, že okolo 34. týždňa bábo v rámci príprav na svet zmení svoju polohu a otočí sa tak, aby bol hlavičkou nadol. Keby sa tak nestalo, zrejme to manuálne urobia lekári.

Symptómy

Bohužiaľ, s narastajúcim bábom sa musíte pripraviť na ďalšie kolo komplikácií. Zároveň sa ale môžete aktívne začať tešiť na príchod drobca na svet. Tehotenské príznaky môžu mať rôzne formy, napr. to môže byť únava, bolesti podbrušia, pálenie záhy, falošné kontrakcie, kŕčové žily, strie, bolesť chrbta, zvláštne sny, zabúdanie, časté močenie a všeobecná zhoršená kontrola nad mechúrom, no a nakoniec bradavky, z ktorých môže vytekať materské mlieko, resp. jeho predštádium.

Vyššie vymenované sú symptómy, ktoré sú bežne a neškodné. Teraz ale prichádza niekoľko symptómov, ktoré sú buď znakom blížiaceho sa pôrodu alebo komplikácií: v oboch prípadoch kontaktujte svojho lekára. Stopy krvi vo výtoku, kontrakcie, odtekanie plodovej vody – tieto tri sú najbežnejšími symptómami, že dieťa už je na ceste.

Zoznam úloh

Čo je samozrejme najdôležitejšie je dohodnúť si s lekárom termíny kontrol. Ale aj všetko ostatné je o dobrej príprave: veľa si o materstve naštudujte, aby ste potom neboli príliš prekvapená. Taktiež už nakúpte výbavu pre dieťa, nech môže z pôrodnice ísť rovno do vlastného a mať všetko čo potrebuje. Taktiež sa skúste zamyslieť nad financiami a nad tým, ako pokryjete zvyšujúce sa náklady s príchodom drobca. Mimo iného si tiež prezrite priestory kde budete rodiť a zamyslite sa, či by ste chceli počas pôrodu mať lieky proti bolesti.

Veľmi užitočné je ešte naplniť si chladničku predvarenými jedlami: verte, že keď sa vrátite s drobcom z pôrodnice, určite to oceníte. Ďalej taktiež myslite na to, aby ste drobcovi vybrali dobrého detského lekára. Ale samozrejme nesmiete zabudnúť pobaliť si tašku do pôrodnice: keď to na vás príde, už veľa času nebude. So všetkými týmito praktickými radami nezabudnite byť aj nostalgická: spravte si pamiatku na obdobie, kedy začal drobec vo vás rásť či keď napr. prvý raz kopol – možností je veľa, hlavné je, aby ste neskôr neľutovali, že na toto obdobie nemáte žiadnu spomienku.