5. týždeň tehotenstva – Prvé príznaky tehotenstva

V piatom týždni začínajú prvé príznaky tehotenstva pôsobiť naplno. Teraz sa začína formovať placenta, výška hormónu hCG je dostatočná pre tehotenské testy a vaše bábätko začne nadobúdať svoj tvar – aj keď je stále iba veľkosti pomarančového semienka a nie je väčšie než 1 cm.

Embryo teraz pripomína maličkú žubrienku, veľkosťou aj tvarom. Dokonca má aj malý chvostík, z ktorého sa začína vyvíjať placenta, ktorá bude dieťatko vyživovať najbližšie mesiace.

Množstvo hormónu hCG v moči je už tak vysoké, že by ho mal zaregistrovať každý tehotenský test. Medzi štvrtým až siedmym týždňom tehotenstva je najbežnejšie objaviť tehotenstvo, práve vďaka takmer stopercentnej spoľahlivosti testov. Práve teraz je preto ten najlepší čas otvoriť si tehotenskú kalkulačku a stretnúť sa s vaším lekárom.

Viditeľný môže byť už aj tlkot srdca. Obehová sústava je totiž tá prvá, ktorú si embryo vytvára a v piatom týždni sa už začína formovať aj srdce, aj keď ide zatiaľ o dve malé trubice. Tie však už tvrdo pracujú a keď sa spoja, výsledkom bude pumpujúci ľudský orgán, presne ako ten váš. Väčšina plodov je zaznamenateľná ultrazvukom a je počuť aj tlkot maličkého srdiečka. Okrem krvého systému sa formujú už aj nervová sústava či napríklad očné jamky.

[sc name=“reklama“]

Piaty týždeň tehotenstva – Ako ďaleko ste od pôrodu?

Ak sa nachádzate vo piatom týždni tehotenstva, ste v 2. mesiaci tehotenstva a 1. trimestri. Pôrod teda nastane o 7 mesiacov.

<< Štvrtý týždeň tehotenstva
>> Šiesty týždeň tehotenstva

5 týždeň tehotenstva

Čo sa deje vo vašom brušku?

V piatom týždni tehotenstva ženy často zisťujú, že sú tehotné, keďže sa im prvýkrát nedostavila menštruácia. Počas tohto obdobia je najlepšie zabehnúť do drogérie alebo lekárne po tehotenský test, vymočiť sa a sledovať, či sa vyfarbia jeden alebo dva pásiky. Vďaka tomu budete môcť definitívne potvrdiť to, čo už dávno predpokladáte – čakáte dieťatko.

Tehotenské testy fungujú vďaka detekovaniu hormónu hCG vo vašom moči. Hormón hCG, alebo ľudský choriongonadotropín podporuje produkciu progesterónu a estrogénu, a tiež do vaječníkov vysiela informáciu, aby neprodukovali ďalšie vajíčka. Aj vďaka nemu teda v piatom týždni tehotenstva nemáte menštruáciu.

Dieťatko je teraz veľké od 3 mm do 10 mm, pričom podotýkame, že sa v prvej polovici tehotenstva meria veľkosť plodu od temena hlavy po koniec trupu, teda zadoček. Od druhej polovice tehotenstva sa zasa veľkosť udáva meraním od temena hlavy po päty.

Prvé príznaky tehotenstva

Pripravte sa na výkyvy nálad, od neovládateľného šťastia až po hrôzu a strach. Nebojte sa, zvládnete to, budete fantastickou mamičkou. Často sa budete cítiť vyčerpane. Vaše prsia sa začnú zväčšovať a môžu pobolievať.

Chuť na sex (libido) môže byť občas vyššia a občas nižšia a pripravte sa aj na pocit zvaný nausea, teda nutkanie dáviť, či rannú nevoľnosť. A pri takej námahe budete bohužiaľ aj často unavená. Vytvoriť nový ľudský život je kúzelný proces, no vaše telo to stojí veľa úsilia, preto sa na to poriadne pripravuje. O 8 mesiacov však ani nebudete pochybovať o tom, že to všetko rozhodne stálo za to.

Vaše telo plné hormónov

Počas piateho týždňa tehotenstva sa produkuje ohromné množstvo tehotenských hormónov. Tie spoločne pracujú na správnom vývine embrya a koordinujú zmeny, ktorými si vaše telo prechádza. Tromi hlavnými sú estrogén, progesterón a hCG, ľudský choriongonatropín.

  • estrogén reguluje množstvo progesterónu a hCG vo vašom tele,
  • progesterón sa stará o placentu, o svaly v maternici a podporuje rast prsníkov,
  • hCG podporuje žlté teliesko (corpus luteum), ktoré plod vyživuje, kým sa vytvorí placenta.

O vašom tehotenstve by ste mali povedať hneď niekoľkým ľuďom a medzi prvými by mal byť váš lekár. Spolu s ním odporúčame partnera (ak o tom skvelom tajomstve ešte netuší) a aj rodičov, ktorí už vo vašej pozícii boli a určite majú niekoľko hodnotných tipov a rád.

Symptómy

  • túžby alebo averzie voči určitým jedlám
  • únava a vyčerpanie
  • pocit na zvracanie (nausea)
  • nadmerná tvorba slín

[sc name=“reklama“]

Na čo treba myslieť

Navštívte zubára

Gynekológ je na prvom mieste a zubár na druhom. Viac než 40 % ľudí v tejto chvíli trpí zápalom ozubice, teda rozšírením zubného kazu na nepríjemné miesta. Zápal zvyšuje šancu na preeklampsiu, závažné ochorenie pri tehotenstve, ktorá sa objavuje až u 7 % tehotenstiev. Komplikované ochorenie funguje tak, že sa plodu nedostáva množstvo živín, tak si ich začne vynucovať. V mamičke sa zvýši krvný tlak a vo finále sa môže poškodiť viacero vážnych orgánov, napríklad pečeň.

Vyhoďte z jedálnička rizikové jedlá

Surové mäso, nepasterizované mlieko, ryby s mikroskopickým obsahom ortute či nedovarené vajíčka. Zdravý organizmus si s týmito potravinami poradí, no teraz v sebe nosíte ďalší život, preto radšej neriskujte a týmto jedlám sa vyhnite. Tataráku, hot-dogom či nepasterizovaným mliečnym výrobkom tak dajte stopku, aj keď môžu byť za iných okolností zdravé.

Cvičte opatrne

Zdravý pohyb je ideálny vždy, no ak vám je zle a máte pocit na vracanie, zrejme sa vám nechce ísť na prechádzku. Odporúčame to však vyskúšať. 15 minút strávených na čerstvom vzduchu môže byť veľký rozdiel a môžete si skúsiť aj zabehať či cvičiť inými spôsobmi. Určite však pite dostatok tekutín a zjedzte niečo výživné pred aj po namáhavej aktivite.

Bojujte s nafúknutosťou, no prijímajte bielkoviny

Brucho plné plynu nie je nikdy príjemné, preto odporúčame jesť potraviny, ktoré tento pocit nespôsobujú. Miesto brokolice a kapusty vyskúšajte jahody, čučoriedky, ananás či mango. Ak zasa máte problém s mäsom, získajte nutné bielkoviny z iných potravín. Mliečne výrobky ako syry či jogurty sú dobrou náhradou. Nieže však hneď vyrabujete chladničku, priemerná žena by počas celého tehotenstva nemala pribrať viac než 15 kilogramov.

Vyhýbajte sa mačacím výkalom

Akokoľvek bizarne to znie, podľa expertov by sa budúce mamičky nemali približovať k mačacím výkalom. Neupratujte preto po nich a vyhýbajte sa aj detským pieskoviskám, keďźe ich môžu miestne mačky používať. Mačacie výkaly totiž môžu spôsobiť infekciu nazývanú toxoplazmóza, ktorá má šancu zraniť vaše budúce bábätko. Infekcia sa prenáša aj v surovom mäse, preto sa vyhnite aj tomu.