31. týždeň tehotenstva

31 týždeň tehotenstva

Váš milovaný potomok váži tento týždeň už zhruba 1,5 kila a dosahuje dĺžku až 45 centimetrov – verte či nie, ale najbližšie týždne ešte priberie okolo dvoch kíl. Dobrou správou je, že drobec už oddychuje v dlhších intervaloch, takže keď sa sústredíte, budete vedieť sledovať kedy je hore, a kedy naopak spí.

Vývoj plodu v 31. týždni

V tieto týždne drobcov mozog veľa pracuje na tom, aby sa stihol dostatočne vyvinúť do dňa pôrodu.  Veľmi veľkou rýchlosťou buduje spojenia medzi jednotlivými nervovými bunkami aby sa informácie prenášali rýchlejšie. Jeho malý mozog teraz už vie spracovávať informácie, vníma svetlo a rozoznáva signály zo všetkých piatich zmyslov. Samozrejme, čo sa týka čuchu, ešte nič necíti, ale nie preto, že by mal čuch nedostatočne vyvinutý. Je to len preto, že je obklopený plodovou vodou namiesto vzduchu – hneď ako sa narodí sa plne po prvý raz nadýchne, a skvelé je že ihneď ucíti vašu vôňu, na ktorú sa silno naviaže.

A kým sa vy strachujete o pôrod, výbavičku, či vyberanie vhodného mena, drobec má vo vašom bruchu tiež dosť práce – finalizuje totiž prípravy na život mimo maminho brucha, takže si cibrí schopnosti, ktoré už pred niekoľkými týždňami nabral. Prehĺta, robí grimasy, čká sa mu, dýcha, kope nohami a cmúľa si palec.  Svoj palec využíva namiesto cumľa aj preto, aby mohol plod sám seba upokojiť aj po narodení – keď trebárs bude ležať v postieľke a mama nebude pri ňom.

Čo sa deje vo vašom tele?

Vaša teraz už obrovská maternica si nárokuje vo vašom tele čoraz viac miesta, čo je problém, pretože to je na úkor iných orgánov. Tie sa musia situácii prispôsobiť a uskromniť sa s priestorom – preto máte dojem, že váš žalúdok je kdesi v krku a o pľúcach už ani neviete. Apropo pľúca: kvôli tomu, že vám plod pľúca stláča, tie vedia v novej situácii prijať menej vzduchu, pretože sa nedokážu tak roztiahnuť ako predtým. To znamená, že sa vám bude ťažšie dýchať a bude sa vám zdať, že máte málo kyslíku (pretože ho aj budete prijímať menej).

Ak chcete túto nepríjemnú situáciu trochu uľahčiť svojim pľúcam, skúste sedieť aj chodiť vystretá a spite na svojom boku, aby ste pľúcam nechali aspoň o trochu viac priestoru. Každopádne, ako prakticky všetky nepríjemnosti vyplývajúce z pokročilého štádia tehotenstva, i dýchavičnosť vás opustí keď privediete na svet svojho nedočkavého potomka. I keď tento partikulárny problém sa zmierni už o čosi skôr. Niekoľko dní pred pôrodom totiž vaša maternica i s bábom klesnú nižšie, do panvy, aby sa tam pripravovali na pôrod. To spôsobí, že tlak na vaše pľúca sa zmenší, aj ho keď stále budete cítiť.

Ako ste na tom so sexom počas tehotenstva? Ak sa mu totiž vyhýbate, pretože sa bojíte, že by to mohlo mať nejaký neblahý vplyv na plod vo vašom bruchu, mýlite sa a bez obáv ihneď bežte za svojim partnerom, ktorého tým istotne potešíte. Sex s partnerom počas tehotenstva je úplne bezpečný a pokiaľ sa pri ňom obaja cítite príjemne a pohodlne, pokojne pokračujte – nie je tu dôvod prečo nemať sex keby aj do dňa pôrodu. Len je na vás nájsť takú polohu, ktorá vám vo vašom stave vyhovuje najlepšie.

Čo sa týka toho ako to vníma samotné bábo, nemusíte sa báť, že by chápalo čo sa deje – pre neho či pre ňu je to len príjemný rytmický pohyb a na takéto stimuly pozitívne reaguje. Sú dve skupiny plodov: prvú takýto pravidelný pohyb uspí. Tá druha zas začne byť po vašom sexe oveľa viac aktívna, akoby tým chcel plod povedať, že by ste mali pokračovať, pretože je mu to príjemné. Každopádne, obe varianty sú úplne bežné a nemusíte sa teda spoločného sexuálneho života s partnerom vzdávať. Okrem toho, myslite na fakt, že keď sa vám narodí dieťa, už rozhodne nebude toľko času a príležitostí na sex, tak by ste mali tieto týždne naplno využiť.