3. týždeň tehotenstva – Čo je to hCG?

Na rozdiel od prvých dvoch týždňov tehotenstva, kedy o dieťatku len tušíte, teraz už vieme naisto zistiť, či sa skutočne nachádzate v tehotestve. Počas tretieho týždňa totiž ovulujete a teraz konečne príde tá chvíľa, kedy sa vajíčko stretne s tou šťastnou spermiou.

Vo vašom brušku sa tak konečne začne vyvíjať vytúžený plod a my vám z celého srdca gratulujeme. Už počas tohto týždňa sa oplodnené vajíčko rozdelí až na vyše sto buniek, pričom každá bude plniť svoju špecifickú funkciu. Stále ide len o mikroskopickú guličku, no vo vašom brušku už definitívne nesiete vzácny život.

Tretí týždeň tehotenstva – Ako ďaleko ste od pôrodu?

Ak sa nachádzate v treťom týždni tehotenstva, ste v 1. mesiaci tehotenstva a 1. trimestri. Pôrod teda nastane o 8 mesiacov.

 

<< Druhý týždeň tehotenstva
>> Štvrtý týždeň tehotenstva

 

Čo sa deje vo vašom brušku?

Počas tretieho týždňa tehotenstva dochádza k ovulácii, teda k procesu, kedy vajíčko putuje cez vajíčkovod do maternice. Folikulostimulačný hormón vo vaječníkoch doterajšie dni pôsobil na folikuly – telieska obsahujúce vajíčka. Jeden z folikulov sa stal dominantným a uvoľnil vajíčko, ktoré vždy v treťom týždni putuje do maternice.

Zrelé vajíčko čaká na príchod spermií a jednej z nich sa podarí preniknúť dnu. Vajíčko sa následne okamžite uzatvorí, aby sa dovnútra nedostali zvyšné spermie. Následne dôjde k oplodneniu, čím vzniká zygota – jednobunkové oplodnené vajíčko.

Zygotou však neostane nadlho, vajíčko sa totiž okamžite začne rozdeľovať. Za pár hodín z neho budú už dve bunky, z nich sa stanú štyri, potom osem a tak ďalej, až kým ich nebude približne sto. A to všetko len za pár dní po tom, čo sa vajíčko stretne so spermiou. Stále ide len o maličkú gulôčku, no rapídnou rýchlosťou sa zväčšuje a naša zygota sa zmenila na blastocyst.

Jedna časť buniek ďalší týždeň vytvorí embryo, ďalšia zasa placentu. Aj napriek tomu, že je v novom dieťatku teraz obrovský ruch, stále je nesmierne maličké a tvorí približne len pätinu veľkosti bodky za touto vetou.

Týždňový výlet do maternice

Zatiaľ čo sa blastocyst, čo nie je veľmi pekné pomenovanie pre nový a vzácny život, zväčšuje rozdeľovaním buniek, začína vajíčkovodom cestovať do maternice, kde sa pripevní na jej stenu a ostane tam až do samotnému pôrodu.

Cesta je však pomalá a vášmu dieťatku to potrvá asi 6 dní, čo tým pádom skončí až v 4. týždni tehotenstva.

Chlapček alebo dievčatko?

Ani najmodernejšie technológie nám zatiaľ v tomto štádiu ešte neumožňujú povedať, či ide o chlapca alebo dievčatko a dozviete sa to najskôr o niekoľko týždňov – teda, ak to pred pôrodom budete chcieť vedieť.

Vaše telo však pohlavie bábätka už pozná – či bude chlapčekom alebo dievčatkom sa určuje už pri oplodnení a závisí na spermii od otca.

Pri oplodňovaní sa totiž prekrižujú chromozómy, ktoré sú základnou časťou našej genetickej informácie. Oplodnené vajíčko má v tomto čase 46 chromozómov, pričom 23 pochádza od mamičky a 23 od otecka.

Od maminy vždy prichádza chromozóm typu X. Od ocina to však môže byť spermia s chromozómom typu X alebo typu Y. Keď sa spermia spojí s vajíčkom, výsledkom bude zygota typu XX (dievčatko) alebo XY (chlapček). Prvé písmenko určuje typ chromozómu od mamy a druhé od otca.

Čo bude bábätko vyživovať, keď placenta ešte neexistuje?

Zatiaľ čo blastocyst putuje do maternice, kde sa počas štvrtého týždňa tehotenstva pripevní na jej stenu, vo vaječníku sa dejú veľké veci. Pamätáte si ešte na folikuly? Sú to telieska, z ktorých vajíčka pochádzajú a jeden z nich práve o svoje vajíčko prišiel, keďže z neho vzniká vaše krásne bábätko.

Prázdne miesto po vajíčku je však nahradené novým zhlukom buniek, ktorý voláme corpus luteum. Žltá hmota začína produkovať dva hormóny, progesterón a estrogén, dva základné tehotenské hormóny, ktoré budú bábätko vyživovať, až kým sa nevyvinie placenta, približne o 10 týždňov.

Estrogén môže tiež spôsobovať zaujíamavý fenomén, kedy budete pachy cítiť výraznejšie – tie voňavé aj nepríjemné.

Placenta sa začne vyvíjať hneď potom, čo sa blastocyst vo 4. týždni tehotenstva pripevní k stene maternice – a čoskoro sa stane embryom. Približne o 6 až 12 dní po upevnení bábätka k maternici, teda asi v 4. alebo 5. týždni tehotenstva, začnú bunky vytvárajúcej sa placenty produktovať ľudský choriongonadotropín (hCG).

Čo je to hCG?

Ľudský choriongonadotropín je hormón, ktorý má dve hlavné úlohy:

  1. do vaječníkov pošle informáciu, že nemajú produkovať ďalšie vajíčka,
  2. spúšťa produkciu väčšieho množstva progesterónu a estrogénu.

Progesterón a estrogén podporujú sliznicu maternice, pomáhajú vyživovať bábätko, kým sa vytvorí placenta – a podporujú aj rast samotnej placenty. Hormón hCG hrá úlohu najmä v prvom trimestri tehotenstva.

Všetky tieto hormóny hrajú dôležitú rolu počas vášho tehotenstva a na svedomí majú veľké množstvo telesných zmien. Hormón hCG je navyše veľmi známy a okrem dôležitých úloh má tiež na svedomí aj rannú nevoľnosť pri tehotenstve.

Využívajú ho tiež tehotenské testy, ktoré v moči alebo krvi detekujú jeho prítomnosť, podľa čoho dokážu určiť, či ste tehotná. V treťom týždni však ešte nemusí byť produkcia hCG plne naštartovaná a ak si chcete vaše tehotenstvo overiť cez tehotenský test, odporúčame ešte dva týždne počkať.

Symptómy

  • tlak v dolnej časti bruška
  • kovová chuť v ústach

 

Na čo treba myslieť

Majte dostatok železa

Zvýšený príjem železa je dôležitý pre dostatočné množstvo krvi. Železo nájdete napríklad v sóji, hydine, hovädzom mäse, suchom ovocí či bobuľovom ovocí. Ešte lepšie však je, ak ho konzumujete spolu s vitamínom C, čo umožňuje železo lepšie vstrebať. Vitamín C nájdete vo všetkej čerstvej zelenine a ovocí (mango, jahody, špargľa, paradajky…) a takisto aj v lekárni.

Dostatok bielkovín aj vápnika

Vápnik je dôležitou súčasťou kostí a pomáha nielen vám, no aj vášmu dieťatku. Navyše je zásadný pre srdce, nervy a svalovú sústavu. Nedostatočný prísun vápnika sa môže prejaviť na kostre bábätka, ktorá môže byť o niečo slabšia. Obyčajný biely jogurt, syr či dokonca cereálie sú skvelými zdrojmi vápnika. A čo sa týka bielkovín – tie zasa pomáhajú budovať tkanivá, preto ich musíte mať dostatok. Vajíčka, ryby, mliečne produkty, ale aj obyčajné kura, vám s tým ľahko pomôžu.

Zistite, čo vám nerobí dobre na žalúdok

Možno ste si doteraz radi vychutnávali korenené indické jedlo či štipľavý guláš. Niektoré ťažšie jedlá však v tehotenstve nemusíte znášať dobre a nechcete to predsa zažiť v luxusnej reštaurácii. Na ťažšie pokrmy ako hríby či korenené jedlá si dávajte pozor a choďte na ne opatrne. S väčšinou mäsa, rýb, cestovín, ryže, ovocia a zeleniny však problém určite nebude a vychutnať si môžete aj pizzu či sushi z donášky.

Neprefarbujte si vlasy

Ide len o všeobecný tip, no do tela nechcete dostávať zbytočné chemikálie a pri farbení vlasov ich cez pokožku preniká plno. Ak už si vlasy veľmi túžite prefarbiť, ostaňte radšej pri jemnejších spôsoboch farbenia, ktoré sa nedotýkajú vašej pokožky. A vždy môžete pár mesiacov počkať.

Pite veľa vody

Ak náhodou budete zvracať alebo mať nevoľnosti, kŕče či dokonca hnačku, vaše telo musí ostať hydratované. Pite dostatok vody a doplňte ju aj inými tekutinami – čaj bez kofeínu, šťavy z ovocia, čaj s citrónom alebo dokonca lízatká. A keď už vám bude zle, s potravinami buďte jemná a vyskúšajte napríklad ryžu s mrkvou, čo je veľmi ľahký a nutričný pokrm. Na bruško tiež upokojujúco pôsobí zázvor – čaj či cukríky tak môžu pomôcť.

Vyskúšajte tehotenský test

Práve počas tretieho týždňa tehotenstva máte vďaka tehotenským testom príležitosť čo a najrýchlejšie zistiť, či ste skutočne tehotná. Samozrejme, presnosť bude v nasledujúcich týždňoch ešte zvyšená, no od tretieho týždňa začínajú tehotenské testy zvyčane fungovať. Pre úplnú presnosť odporúčame počkať ešte aspoň týždeň, aby vaše telo vyprodukovalo dostatok hCG.

 

<< Druhý týždeň tehotenstva
>> Štvrtý týždeň tehotenstva

 

Nepodarilo sa vám otehotnieť?

Tipom na otehotnenie sa venujeme v iných článkoch, no netreba zúfať, ak sa vám to tentokrát nepodarilo. Niekoľko tipov je však dobre známych – vyhýbajte sa zvýšenému teplu. V tomto období teda nepoužívajte žiadne ohrievače ani deky, keďže negatívne vplývajú na produkciu kvalitných spermií.

Takisto sa pri sexe, počas ktorého chcete počať, odporúča vyhnúť orálnemu sexu, ktorý partnerka dáva partnerovi. Spermie sa pri ejakulácii budú prebíjať cez mikročastice, ktoré na pohlavnom orgáne muža zanechali partnerkine sliny, čo môže znížiť mobilitu spermií. A to isté platí pre lubrikanty a ďalšie tekuté bariéry.