12. týždeň tehotenstva

12 týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko je v súčastnosti veľké asi 6 cm a váži zhruba 15 gramov. A aj keď na vás ešte tehotenstvo nepoznať, plod sa za posledné tri týždne dva krát zväčšil. A to už je niečo!

Ako sa vyvíja plod v 12. týždni?

Dvanásty týždeň je pre plod istým medzníkom. Základné orgány a celý ich systém už sú vyvinuté, aj keď ich ešte čaká veľa času aby mohli byť po narodení plne funkčné. Preto v nasledujúcich týždňoch nastane fáza, kedy už plod nebude rozvíjať nové orgány, ale udržiavať tie už vyvinuté. Napríklad v dvanástom týždni tráviaci systém dieťatka začne používať a napínať tráviace svaly, aby potom, keď už vyjde na svet, mohlo tráviť potravu.

Taktiež má čo robiť kostná dreň – tá je plne zamestnaná tvorbou nových a nových bielych krviniek. Tie budú neskôr pre narodené dieťatko kľúčové. Slúžia totiž na boj proti rôznym, aj úplne bežným baktériám a tvoria imunitný systém vášho dieťatka. Fakt, že potom neochorie pri každom kontakte s baktériami je teda prácou bielych krviniek.

To ale nie je všetko, podmozgová žľaza – hypofýza – začína produkovať v mozgu hormóny, ktoré o niekoľko desiatok rokov vášmu dieťaťu pomôžu mať jeho či jej vlastné potomstvo. No a ak sa vám na minulej kontrole u lekára nepodarilo započuť tlkot srdca vášho milovaného drobca, je tu veľká šanca, že pri tento kontrole už ho určite budete počuť – v súčasnosti bije rýchlosťou 120-150 úderov za minútu.

Tehotenské symptómy

Ak ste z tej šťastnejšej časti budúcich mamičiek, na pomedzí medzi prvým a druhým trimestrom väčšina prvých príznakov tehotenstva opadne. Maternica sa totiž posunie trochu vyššie, čo vás zbaví tak častého močenia. Ďalej by mali ustúpiť: časté vracanie, únava, nechuť k jedlu, citlivé prsia. Avšak ešte sa moc netešte, pretože ich vystrieda úplne nový príznak – závrate.

Ak sa pýtate čo tieto závrate spôsobí, spomeňte si na starého kamaráta – hormón progesterón. Presne on je vinník. Ale opäť platí, že aj keď spôsobuje nepríjemné pocity mamičke, plodu pomáha. Zabezpečuje totiž, že do plodu bude prúdiť viac krvi, ale vo vašom tele jej teda bude menej, respektíve bude prúdiť pomalšie. Nuž a to spôsobuje závrate, hlavne keď sa chcete rýchlo postaviť či keď sa rozbehnete. Závrate ale tiež spôsobuje nízka hladina cukru v krvi, preto určite nezabúdajte na časté ale malé porcie jedla.

Spôsob ako bojovať proti závratom je asi takýto: keď pocítite závrat, ihneď spomaľte a sadnite si a predkloňte sa dopredu. Ak máte nejaké oblečenie silno utiahnuté, uvoľnite ho. Zhlboka dýchajte. Ako náhle závrat ustúpi, napite sa vody a niečo si zajedzte.

Sex v tehotenstve

Možno vám nejaká vaša kamarátka počas svojho tehotenstva povedala, že odkedy čaká dieťatko, cíti väčšiu túžbu po sexe v tehotenstve. Vy to ale môžete cítiť úplne opačne a máte úplne iné myšlienky ako sexuálna aktivita s partnerom. Takéto pocity sú úplne normálne, nemusíte sa báť. Tehotenské hormóny majú na každú ženu iný vplyv, a preto sa môže stať, že v jednej túžbu prebudia, a v druhej umlčia.

A aj keby z vás samotná túžba neopadla, zaoberať sa sexom keď máte problémy stráviť večeru či nedostatok energie na to aby ste sa vôbec zobliekli, je samozrejme pre vás viac menej nemysliteľné. Žiaden strach, len sa o tom s partnerom porozprávajte, nezabudnite sa mu so svojimi pocitmi otvoriť a zostať s ním emočne prepojená. Určite to pochopí. Okrem iného, je veľká šanca že v nasledujúcich mesiacoch sa vám libido vráti, ba možno aj viac ako pred samotným tehotenstvom.

Aj keď by mala väčšina príznakoch pomaly ustupovať, pripravte sa na to, že sa stále môže niekoľko z nich u vás vyskytovať. Sú to najmä občasné bolesti hlavy, biely výtok, nadmerná produkcia slín, zápcha a nadúvanie, citlivejší čuch o únava. O spôsoboch ako tieto príznaky zmierniť, už sme písali v predchádzajúcich týždňoch. Už vám len ostáva vydržať to a riadiť sa našimi doporučeniami.