Prvý trimester tehotenstva

V prvom rade gratulujeme ku počatiu vášho vytúženého dieťatka! Nasledujúce mesiace budú náročné, ale na konci iste sama uznáte, že to všetko stálo za to. Okrem toho, tento článok vám dá odpoveď na všetky dôležité otázky, ktoré Vám ozrejmia prvý trimester (prvé tri mesiace) vášho tehotenstva. Presnejšie, prvých 13 týždňov.

A keď už je reč o dátumoch, prvý krok počas tehotenstva je zájsť za gynekológom na kontrolu a taktiež na to, aby vám povedal predpokladaný termín pôrodu. Podľa toho potom zistíte, v ktorom týždni sa nachádzate.

Vývoj plodu

Prvý trimester tehotenstva prejde vaše bábo veľmi dlhú cestu. Na začiatku je len jednou oplodnenou bunkou (teda zygotou), postupne sa z nej stane embryo, ktoré sa prichytí na stenu maternice, až je z neho na konci prvého trimestra plod o veľkosti broskyne s končatinami a fungujúcimi systémami. Drobec nadobúda orgány a začína sa vo vás mrviť… Fascinujúce, nie? Ale poďme sa na ten vývoj pozrieť bližšie.

Čo sa týka drobcových kostí, tie začnú svoj vývoj už v 6. týždni, kedy sa plodu začnú vyvíjať nohy a ruky. Prvé náznaky prstov ale prídu až v 10. týždni. Vlasy a nechty sú na tom podobne: koža sa vytvorí medzi 5. a 8. týždňom už so základom pre vlasy a nechty. A hádajte čo sa ešte vyvinie v ôsmom týždni: trávenie! A v tom istom čase už drobec nadobúda tretí pár obličiek, ktoré mu už ale zostanú.

Okolo ôsmeho týždňa tiež drobec začne s usilovnou tvorbou dotykových receptorov na tvári, hlavne sa to týka pier a nosa. Do 12. týždňa potom nadobudne dotykové receptory na genitáliách, dlaniach a chodidlách. Ale čo je ešte fascinujúcejšie, už v štvrtom týždni sa drobcovi začnú tvoriť očné nervy, ktoré prenášajú informácie medzi očami a mozgom. A sietnica sa začne vyvíjať od ôsmeho týždňa.

Ale teraz ku tomu najpodstatnejšiemu. Prvý náznak srdca začne plodu byť už v piatom týždni! A už okolo desiateho týždňa to bude pravidelný, a dobre rozoznateľný tlkot. Preto už ho zrejme budete môcť počuť cez ultrazvuk. A samozrejme, mozog nemôže zaostávať. Ten aktívne začína s vývojom už v ôsmom týždni.

Deje sa toho ale ešte oveľa viac: medzi tými najpodstatnejšími zmenami sú vývin chuťových pohárikov, tvorba svalov, blielych krviniek, ktoré pomôžu v boji proti baktériám, a v neposlednom rade sa začnú vyvíjať i sluchové kanáliky.

Príznaky v prvom trimestri tehotenstva

Bohužiaľ, hlavne pre prvý trimester tehotenstva je špecifické, že vás budú zrazu trápiť rôzne nepríjemné problémy, takže aj keď na vás ešte tehotenstvo nebude poznať, vy ho určite ucítite. Za všetko môže množstvo tehotenských hormónov krúžiacich vo vašom tele, ktoré sa snažia ubytovať plod vo vašej maternici a poskytnúť mu všetko potrebné.

Tým najčastejším problémom je ranná nevoľnosť, aj keď sa rozhodne nebude prejavovať len ráno. Aj toto môže spôsobiť, že vám poklesne apetít a môžete dokonca aj schudnúť. To v prvom trimestri ešte nevadí, ale v druhom už by ste na váhe určite naberať mali. Okrem toho je tu časté močenie spôsobené hormónmi.

Predpokladáme, že vás neminú ani citlivé či boľavé prsia: to bude hlavným dôsledkom prudkého nárastu prsníkov, ktoré sa pripravujú na produkciu mlieka. Okrem toho je dobré sa pripraviť i na nepríjemné zmeny nálad. Pokojne sa môže stať, že bez relevantného dôvodu budete behom pár minúť šťastná, smutná a znovu šťastná.

Zoznam úloh

S novým zistením o čakání dieťatka by ste mali zariadiť niekoľko vecí. Medzi tými najdôležitejšími sú výber správneho lekára, ktorému sa zveríte počas tehotenstva, ale aj pri pôrode. Taktiež sa zamyslite nad prenatálnymi vitamínmi: to môžete prediskutovať s lekárom. K týmto bodom neodmysliteľne patrí prvá tehotenská kontrola u gynekológa, ktorý vám určí termín pôrodu.

Ďalej by ste si mali premyslieť či nechcete ísť s partnerom na genetické testy, aby lekári zistili pravdepodonosť výskytu rôznych porúch či chorôb u plodu, napríklad Dawnov syndróm. Tiež nezabudnite prehodnotiť svoju poistku, keď teraz čakáte bábätko. S tým tiež súvisí počítanie nového rozpočtu: Koľko bude stáť tehotenstvo, výbavička a podobne. Medzi všetkými týmito starosťami ale nezabudnite, že by ste si mali vyhradiť čas a energiu na zdravú stravu a pravidelné cvičenie.

Pokračovať na druhý trimester