Zápcha v tehotenstve

zápcha v tehotenstve

Je dosť zlé, že ste neustále unavená a teraz ešte k tomu nemôžete na veľkú potrebu. Výsledkom je, že ste opuchnutá, máte plyny, cítite sa zle, ste chronicky podráždená. A hlavne túžite po úľave (a úspechu na toalete). Nepravidelné chodenie na veľkú potrebu bohužiaľ trápi niektoré ženy počas tehotenstva, ale iné úplne obíde. (Hádajte, v ktorom tíme chcete byť).

Čo spôsobuje zápchu v tehotenstve?

Opäť raz sú to tehotenské hormóny, ktoré spôsobujú spúšť, keďže spôsobujú uvoľnenie svalov v črevách. To spôsobuje, že sú lenivé a nechávajú jedlo v tráviacom trakte dlhšie než bežne. Výhodou je pridaný čas pre živiny, aby sa vstrebali do krvného obehu a tým sa ich viac dostalo k vášmu bábätku.

Hormóny však nie sú jediným vinníkom v preťažení vášho hrubého čreva. Vaša zväčšujúca sa maternica (ktorá sa bude počas nasledujúcich týždňov naďalej zväčšovať) zaberá cenné miesto, kde sa bežne nachádzajú vaše črevá, čo im necháva menej miesta na to, aby vykonávali svoju prácu. Navyše, tie prenatálne vitamíny obsahujúce železo, ktoré tak poctivo užívate môžu tiež prispievať k  upchaniu. Vynechať ich je však zlý nápad, pre vás a vaše bábätko. Ošetrujúci lekár Vám pravdepodobne poradí pridanie ďalšieho doplňujúceho vitamínu obsahujúceho železo, keď dosiahnete polovicu svojho tehotenstva.

Ako liečiť zápchu v tehotenstve?

Aj táto nepríjemnosť prejde. Avšak nemusíte rezignovať na deväť mesiacov utrpenia. Existuje mnoho taktík na uľahčenie tohto problému a popri tejto snahe sa môžete vyhnúť aj obávaného spoločníka zápchy a hemeroidov.

Čo môžete robiť:

  • Jedzte vlákninu. Jedlá bohaté na vlákninu vám pomôžu eliminovať odpad – je to naozaj také jednoduché. Jedzte celozrnné cereálie a chleby, strukoviny (hrášok a fazuľu), čerstvé ovocie a zeleninu (surovú alebo jemne uvarenú – lepšie je ponechať aj jej šupku) a sušené ovocie. Pomôcť na toalete vám môže nie len zelená zelenina, ale aj šťavnaté, sladké kiwi. Malé ovocie, ktoré má silné laxatívne účinky. Zamerajte sa na 25 až 35 gramov vlákniny denne (môžete čítať štítky na jedlách ak chcete, ale nie je potrebné sa tým zaoberať – stačí ak si zvolíte jedlá bohaté na vlákninu). A keď už ste pri tom, zbavte sa tých klasických potravín, ktoré upchávajú (biely chlieb, biela ryža, rafinované cereálie a cestoviny).
  • Postupujte primeraným tempom. Nezačnite s diétou bohatou na vlákninu len tak bezhlavo – ak pôjdete z 0 na 35 gramov rýchlo zaplatíte za to plynatosťou a nafukovaním. Namiesto toho, začnite pomaly – pridajte nejakú vlákninu do každého jedla ( brokolica na pare s hnedou ryžou a kuraťom), ale neprežeňte to (brokolica na pare, hnedá ryža, šalát, vrchovitá misa strukovín – a sušené slivky ako dezert). Dajte svojmu telu šancu zvyknúť si na nových kamarátov.
  • Neprejedajte sa. Veľké jedlá môžu preťažiť vás tráviaci systém, čo smeruje k upchatiu. Skúste jesť 6 menších jedál počas dňa namiesto 3 veľkých jedál – tiež tak budete zažívať menej plynatosti a nafukovania.
  • Osem plných pohárov tekutín (voda, zeleninový alebo ovocný džús, vývar atď) každý deň pomôže pevnej strave sa pohybovať vo vašom tráviacom trakte rýchlym tempom a napomáha zanechať vašu stolicu dostatočne vláčnu (a tým je jednoduchšie jej vylúčenie). Obľúbenec seniorov, slivkový džús, je na vrchole kategórie, keďže je to mierne laxatívum. Skúste trochu vypiť, keď ste skutočne upchatá, ak máte problém to vypiť priamo, zmiešajte to s iným ovocím a džúsmi do smoothie. Ďalší, časom overený spôsob ako dať veci do pohybu: obráťte sa na teplé tekutiny, obsahujúc aj zdravé spa soli, teplú vodu a citrón. Pomáhajú stimulovať peristaltiká, tie kontrakcie v konečníku, ktoré vám napomáhajú pri vylučovaní.
  • Majte rozvrh na záchod. Pokiaľ je to možné buďte v blízkosti toalety po jedle, aby ste sa necítili v strese, keď príde ten čas. Napríklad, ak viete, že máte byť v práci o 8 ráno, zjedzte svoju vlákninu a vypite slivkový džús do 7 rána. Ak sa chystáte von, mali by ste počkať až kým prídete domov kým si dáte napr. sáčok marhúľ.
  • Zvážte svoje doplnky výživy a lieky. Je to irónia, ale mnoho doplnkov výživy, ktoré pomáhajú tehotnému telu (prenatálne vitamíny, kalcium a železo) môže zhoršiť zápchu. Preto najlepším kamarátom každej tehotnej ženy sú antacidy (lieky proti kyselinám). Vždy sa poraďte s ošetrujúcim lekárom ohľadom alternatív (ako doplnky so železom s pomalým uvoľňovaním) alebo upravenie dávok kým sa situácia nezlepší.
  • Cvičte! Pravidelné cvičenie počas tehotenstva napomáha pravidelnému vylučovaniu. Dokonca len 10 minútová chôdza vám môže dopomôcť ísť na toaletu – preto zvážte zjedenie hrste orieškov s hrozienkami a potom rýchlu prechádzku hneď ako sa zobudíte.
  • Doplnky. Poraďte sa svojim lekárom o pridaní vysoko energetickej vlákniny do vašej diéty, ako napr. pšeničné otruby alebo psyllium. Uistite sa, že dávkujete podľa návodu a začnite pomaly.
  • Majte prísun baktérií. Tých dobrých, teda. Probiotiká – ktoré nájdete v jogurtoch so živým kultúrami – stimulujú črevné baktérie, aby lepšie rozkladali jedlo, pomáhajúc tráviacemu traktu pri posune jedla.
  • Držte sa ďalej od laxatívnych stimulantov. Samozrejme, v reklame to vyzerá ako hračka. Sú však veľmi nepríjemné, a hlavne nie všetky laxatíva a prípravky na zjemnenie stolice (hlavne herbálne a vyrobené doma) sú bezpečné na používanie v čase tehotenstva. Poraďte sa so svojim lekárom predtým než použijete nejaký prípravok proti zápche.