Strie v tehotenstve

strie-v-tehotenstve

Počas tehotenstva nastáva mnoho zmien. Medzí pár príkladov patrí rozvrh, doba a dĺžka spánku, pocit voľnosti. Spolu s meniacim sa rozvrhom dňa, nastávajú aj zmeny na fyzickej úrovni. Dnešný článok bude venovaný jednou z kráľovien fyzických zmien, striám.

Pre niektoré ženy to neznamená vôbec nič, no pre niektoré ženy sú strie pri bábätku takou istou súčasťou ako je kŕmenie alebo plienky. Väčšina tehotných žien sa ich bojí, mnoho z nich o tom ani neprehovorí. Na druhej strane, sú aj také, ktoré ich nosia s pýchou. Strie sú jednoducho niekedy neoddeliteľnou súčasťou tehotenstva, a aj napriek tomu, že Vaše bábätko ešte nie je na svete, Vám už stihlo zanechať odkaz. Problém je, že s týmto „odkazom“ sa snaží bojovať mnoho žien. Tak sa teda poďme spoločne pozrieť na to, čo všetko potrebujete vedieť, aby ste tento boj proti striám úspešne zvládli.

Čo spôsobuje strie v tehotenstve?

Strie sa objavia, keď Vaše telo rastie rýchlejšie, než sa Vaša koža dokáže prispôsobiť zmenám. Tento proces spôsobuje porušenie elastických vlákien pod povrchom kože, čím vznikajú strie.

Počas 9. mesiacov tehotenstva sa váha tehotnej ženy zvýši o niečo cez 15 kilogramov. Takýto rýchly nárast hmotnosti môže zanechať už spomínané strie, a to hlavne v oblasti bruška a pŕs, čo sú oblasti, ktoré rastú v období tehotenstva najviac. Strie sa však môžu ukázať aj na miestach ako sú stehná, zadok a ruky.

Druhou príčinou strií na Vašom tele však môže byť aj genetická predispozícia. Ak mala strie aj Vaša mama, je veľká šanca, že ich budete mať aj vy. Na opačnej strane mince, ak Vaša mama prešla tehotenstvom s hladkou kožou bez strií, s najväčšou pravdepodobnosťou ním takisto prejdete aj vy.

Čo potrebujete vedieť

Strie sa objavujú počas tehotenstva v období 6. mesiaca7. mesiaca tehotenstva.

Momentálne však neexistuje spôsob, ktorým by sa dalo zabrániť ich vzniku. Neexistuje žiaden krém alebo pleťová voda, ktorá by tento problém vyriešila. A ak áno, tak sa nenechajte oklamať.

Našťastie ale, strie neostanú ružovkasto zafarbené po celý čas. Po pôrode sa zvyčajne stratia farbu a zmenia sa na menej výraznú sivú.

Čo môžete urobiť

Aj napriek tomu, že strie sú zvyčajne otázkou genetiky, existuje pár rád vo forme ich prevencie, alebo aspoň na spomalenie naťahovania sa kože.

  • Kakaové maslo alebo kokosový olej sú jednou z možných volieb, i keď žiaden z krémov nespôsobí zázrak. Každodenné hydratovanie aspoň pomáha s bojom proti suchej a svrbiacej pokožke spojenej s tehotenstvom. Mimo iného zažijete aspoň pár pekných chvíľ so svojím partnerom, keď Vám to bude pomáhať natierať na bruško.
  • Vyživujte kožu z vnútra. V tomto bode Vám pomôže prijímať veľa vitamínu C, ktorý okrem iných blahodarných účinkov na ľudský organizmus pomáha udržiavať kožu tónovanú a menej náchylnú na strie.
  • Sledujte si váhu. Ako sme si už v tomto článku povedali, jedným z hlavných faktorov pre vznik strií je rýchly nárast váhy, ktorej zmenám sa koža nestíha prispôsobiť. Sledovanie Vašej váhy je teda jednou z primárnych povinností pri prevencii voči striám. Majte na pamäti, že jesť pre dvoch ešte neznamená jesť dva krát toľko. Svoj jedálniček by ste mali prispôsobiť všeobecným odporúčaniam kalorického príjmu počas tehotenstva.
  • Želatína. Želatína, alebo anglicky „Gelatin“ je veľmi múdra voľba pri snahe predísť striám. Kolagén je esenciálny v zlepšení elasticity kože. Odporúčame Vám teda zaradiť do vašej stravy želatínu, z ktorej získate potrebný kolagén na zdokonalenie Vašej pokožky.