Neplodnosť u mužov

mužská neplodnosť

Na to, aby partner mohol prirodzenou cestou oplodniť svoju partnerku, sa musí stať niekoľko vecí.

Najpodstatnejšie je, aby mužovo telo dokázalo produkovať zdravé spermie. Predpokladom tvorby zdravých spermií je zdravý vývoj pohlavných orgánov počas puberty a aspoň jeden funkčný semenník. Okrem toho musí mužovo telo produkovať dostatok testosterónu a ostatných hormónov podporujúcich produkciu spermií. Ak je táto časť v poriadku, ďalej musí byť mužovo telo schopné vyprodukované spermie presunúť zo semenníkov do ejakulátu, aby ten potom mohol vystreknúť z penisu pri orgazme.

Ak sú všetky tieto podmienky splnené, ešte môže nastať problém v samotných spermiách. V ejakuláte sa totiž musí nachádzať 15 miliónov spermií na mililiter ejakulátu. Ak je ich menej, znižuje sa šanca oplodniť partnerkine vajíčko. No a v neposlednom rade musia mať spermie dobrú mobilitu – teda musia sa dostatočne svižne a rýchlo hýbať, aby sa boli schopné dostať až do partnerkinho vajíčka.

Ak je v niektorom z týchto bodov nejaký problém, často to spôsobí mužovu neplodnosť. Veľa týchto komplikácií ale je možné odstrániť či už liečbou, alebo chirurgickým zákrokom.

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Interné príčiny neplodnosti

Poďme sa teda pozrieť na konkrétne najčastejšie príčiny neplodnosti u muža, ktoré pochádzajú priamo z problémov v mužovom tele.

Zápal ciev

Ako prvé si povieme o zápale ciev vo vnútri rozmnožovacích orgánov u muža. Ten dokáže zhoršiť kvalitu a mobilitu spermií, no našťastie sa ale táto porucha dá liečiť.

Infekcia

Infekcia je ďalším veľkým problémom pre mužov. Niektoré infekcie vo vnútri tela ovplyvňujú kvalitu spermií či ich samotnú produkciu, alebo môžu vytvárať látky, ktoré následne zablokujú prechod spermií do ejakulátu. Aj keď niektoré infekcie ako HIV spôsobujú nezvratné poškodenie semenníkov a tým neplodnosť, väčšinou platí, že tento typ neplodnosti sa dá vyliečiť.

Porucha erekcie či ejakulácie

Okrem týchto príčin môže nastať problém s ejakuláciou či s erekciou. Retrográdna ejakulácia je napríklad porucha, ktorá spôsobuje, že pri orgazme mužov ejakulát ide do mechúra namiesto toho, aby išiel von z penisu. Mimo toho môže mať ale muž erektilnú dysfunkciu – teda že jeho penis nie je schopný erekcie, alebo aspoň nie dostatočne na pohlavný styk. Problém s erekciou môže byť ale aj emočný – trebárs môže muž s partnerkou zažívať krízu.

Ďalšie poruchy a choroby

Existuje ešte mnoho porúch a chorôb, ktoré môžu súvisieť s mužovou neplodnosťou. Medzi inými je to porucha imunity – imunitné bunky môžu omylom považovať spermie za škodcov a tým pádom ich ničiť. Alebo to môže byť neplodnosť spôsobená hormonálnou nerovnováhou – nedostatočná tvorba testosterónu či ostatných mužských hormónov môže byť pre neplodnosť kľúčová. V zozname ďalej pokračuje nádorové ochorenie a jeho liečba, ktorá môže mať za následok neplodnosť. Ďalej sú to genetické problémy a rôzne syndrómy tým spôsobené, okrem toho je to napríklad aj celiakia.

Externé príčiny neplodnosti

Často môže byť neplodnosť dôsledkom vplyvov z okolia a ani si to nemusíte uvedomiť. Najhlavnejšou externou príčinou neplodnosti je dlhodobé vystavovanie sa rôznym továrenským chemikáliám ako benzén, toluén, xylén, pesticídy, herbicídy, rozpúšťadlá, farby, olovo atď. Ďalej môže byť problematické vystavovanie sa radiácii alebo röntgenovému žiareniu. V neposlednom rade je to prehrievanie semenníkov, ktoré má za následok zníženú produkciu spermií.

Životný štýl

Rátajte s tým, že aj váš životný štýl môže mať vplyv na to, či budete plodný. Napríklad prijímanie drog či anabolických steroidov môže mať neblahé účinky – steroidy spôsobujú zmenšenie semenníkov a zníženie produkcie spermií, zatiaľ čo kokaínmarihuana spôsobujú zníženie produkcie spermií a zníženie ich kvality. Ani alkohol nie je dobrou voľbou ak sa snažíte počať. Ten znižuje hladinu testosterónu, spôsobuje problémy s erekciou a znižuje produkciu spermií.

To ale ešte nie je všetko – aj fajčenie tabakových výrobkov môže mať neblahý vplyv na vašu plodnosť. Tie totiž znižujú celkovú produkciu spermií – týka sa vás to aj keď často vdychujete cigaretový dym a sám nefajčíte. Aj emočný stres a záťaž dokáže negatívne ovplyvniť množstvo a kvalitu spermií, takisto ako obezita.