Ovčie kiahne v tehotenstve

ovčie kiahne v tehotenstve

Ovčie kiahne poznáme najčastejšie zo svojho detstva. Tí menej šťastný aj z neskoršieho veku. Pre Vás, ako budúcu mamičku je potrebné vedieť, že výskyt ovčích kiahní je možný aj počas tehotenstva. Čo to spôsobuje a aké riziká to pre Vás a Vaše bábätko predstavuje si povieme v dnešnom článku.

Prvá vec je, že ovčie kiahne sú veľmi zriedkavé. Pre predstavu, štatistiky poukazujú na výskyt ovčích kiahní u každých troch z 1000 žien. Percento vzniku ovčích kiahní v tehotenstve je teda takmer zanedbateľné 0,3%.

Väčšina žien, ktoré získajú ovčie kiahne počas tehotenstva sa zotavia bez nepriaznivých účinkov na dieťatko.

Čo sú ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú vírusové ochorenie spôsobené vírusom „Varicella  Zoster Virus“. Ľudia chytia tento vírus väčšinou už počas mladého veku. Hlavným príznakom ovčích kiahní sú svrbivé vyrážky, ktoré sa môžu zmeniť na pľuzgiere, ktoré vyskytujú po pokožke celého tela. Toto ochorenie potom trvá zvyčajne 2 týždne. Táto infekcia nie je pre deti nebezpečná. Avšak u niektorých (1 z 10) tehotných žien, ktoré získali ovčie kiahne získali nebezpečnú formu pneumónie (infekcia pľúc).

Väčšia časť dospelých ľudí je už v dnešných dňoch imúnna voči ovčím kiahňam. Buď túto infekciu prekonali už v minulosti, alebo sú proti nim zaočkovaný.

Kto je v najväčšom riziku?

Na prílišné obavy naozaj nemáte dôvod. Aj keď nie ste voči nim imúnny, šance pre infikovanie ovčími kiahňami je naozaj nízke. Je to z toho dôvodu, že väčšina ľudí je už na ne teraz imúnna a väčšina detí dostali dávku očkovania. Ak ste imúnny aj vy, na obavy o získanie ovčích kiahní môžete s radosťou zabudnúť, nehrozí Vám žiadne riziko.

Aké sú symptómy?

To, že máte ovčie kiahne môžete zistiť začínajúcimi vyrážkami na trupe, neskôr sa pripojí aj brucho a chrbát a nakoniec so to šíri po celom tele. Výražky majú tvar malých červených hrbolčekov, ktoré sa časom menia na pľuzgiere, ktoré sa napokon premenia na chrasty.

Mali by ste sa obávať?

Najmenej rizikové je, ak ste infikovaná počas prvých 6 mesiacov tehotenstva. Počas tohto obdobia je šanca, že Vaše dieťa získa tzv. syndróm vrodených ovčích kiahní (angl. congenital varicella syndrome) veľmi nízka. Tento syndróm však môže spôsobiť nejaké vrodené chyby, ako sú napríklad jazvy, očné problémy, skrátené končatiny atď. Ale ako vravíme, toto riziko je naozaj veľmi nízke.

Ak ste infikovaná ovčími kiahňami v neskoršom období tehotenstva, existuje malé nebezpečenstvo pre Vaše dieťa. Vašim hlavným záujmom však bude nepríjemný pocit svrbenia.

Ovčie kiahne však môžete dostať aj týždeň pred pôrodom, alebo tesne pred pôrodom. Ak sa to stane, Vášmu bábätku hrozí riziko novorodeneckých ovčích kiahní a pre bezpečnosť mu bude podaná infúzia ihneď po pôrode.

Čo robiť proti ovčím kiahňam v tehotenstve

V prípade, že si nie ste istá, či ste voči tejto infekcii imúnna, krvné testy Vám to s ľahkosťou odhalia. Ak bude výsledok negatívny, teda že nie ste imúnna, bude Vašou úlohou sa čo najviac vyhýbať vystaveniu sa tomuto vírusu. Tehotné ženy nemôžu byť vakcinované, pretože očkovacia látka obsahuje živý vírus. Ak ste imúnna nebola, a infikovala ste sa ovčími kiahňami, Váš lekár Vám môže odporučiť injekciu imunoglobínu varicella-zoster, v skratke nazývanú VZIG, ktorá by Vás mala ochrániť. Bohužiaľ sa doteraz nezistilo, či táto vakcína pomáha ochrániť aj Vaše dieťa.