Atopický ekzém v tehotenstve

Ekzém, alebo inak kožná dermatitída, je zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje suchou, začervenanou pokožkou, ktorá nepríjemne svrbí. Postihuje rovnako dospelých, aj deti. Dobrá správa pre vás však je, že atopický ekzém nie je nákazlivý.

Čo je atopický ekzém?

Atopický ekzém je jednou z najčastejších kožných ochorení, býva dedičný a zvykne byť vyvolaný vplyvom životného prostredia, alebo inými alergénmi. Je pravdepodobné, že ak trpíte astmou, alebo rôznymi alergiami, prejavia sa u vás aj príznaky atopického ekzému. Iné druhy ekzémov (kontaktná dermatitída) sú spôsobené dráždivými látkami, ako sú chemikálie, kvasinky, alebo kovy.

Ak trpíte atopickým ekzémom je pravdepodobné, že vplyvom tehotenských hormónov sa situácia na čas zlepší, alebo sa môže naopak ešte viac zhoršiť. Nikto presne nevie, prečo sa u niektorých žien v tehotenstve objaví recidíva (opätovné objavenie, alebo až zhoršenie príznakov choroby) a u iných remisia (zmiernenie až vymiznutie príznakov choroby).

Liečba atopickej dermatitídy

Liečba atopickej dermatitídy je individuálna a vyžaduje si komplexný prístup, preto je potrebné sa o prípadnej liečbe poradiť so svojim lekárom. Lekár vám odporúči  najúčinnejšie a najbezpečnejšie riešenie, ktoré bude rovnako bezpečné pre matku, ako aj pre dieťa. Primárnym cieľom liečby je zmiernenie svrbenia, zápalu a začervenania pokožky.

Niektoré lokálne steroidy sú považované za dostatočne bezpečné aj počas tehotenstva, musia sa však užívať v malých množstvách pod prísnym lekárskym dohľadom. Steroidné krémy sú často potrebné na zmiernenie príznakov atopického ekzému. Mali by sa používať len na postihnuté miesta v čo najmenšom množstve. V prípade ak trpíte ťažšou formou ekzému, použite silnejší steroidný krém. Vyhnite sa užívaniu orálnym anabolickým steroidom (tablety), ktoré účinkujú rýchlo, avšak nepatria k tým najbezpečnejším.

Nepríjemné svrbenie vám môže pomôcť zmierniť užívanie antihistaminík (liek, ktorý sa používa na zníženie, alebo odstránenie účinkov vyvolávajúcich alergiu).

Prevencia a zmiernenie príznakov

Okrem správnych liekov vám pomôže, ak sa budete vyhýbať známym spúšťačom tohto ochorenia. Vyhýbajte sa kontaktu s vlnou, rastlinami a načas odložte aj šperky a prstene.

Nepoužívajte produkty osobnej starostlivosti, ktoré obsahujú alkohol (pleťové vody, čistiace vody, prípravky na odlíčenie, voňavky). Vynechajte aj produkty, ktoré sú parfumované- tie môžu zhoršiť podráždenie vašej citlivej pokožky. Snažte sa netráviť príliš veľa času vo vode, zrieknite sa dlhej sprchy, kúpeľa, alebo pobytu v bazéne.

Vašej podráždenej pokožke pomôžu aj hydratačné krémy a masti, ktoré ju pomáhajú udržať vlhkú. Nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu, najlepšie je používať krémy niekoľkokrát denne, a tým zabrániť vysychaniu a následnému popraskaniu pokožky.

Noste voľné bavlnené oblečenie, ktoré pomáha zabrániť zhoršeniu príznakov. Vyhnite sa syntetickým a na dotyk drsným materiálom. Používajte pracie prostriedky určené na citlivú pokožku, bez vône s neutrálnym Ph a dvakrát opláchnite bielizeň, aby ste zabránili precitlivenosti pokožky. Keď si kúpite nové oblečenie nezabudnite ho preprať a odstráňte všetky štítky, ktoré by sa mohli trieť o pokožku.

Dajte si pozor na náhle teplotné rozdiely a vlhkosť. Vplyvom rýchlej zmeny teploty sa môžete spotiť, zatiaľ čo zníženie vlhkosti môže vysušovať pokožku. Vyhnite sa parným kúpeľom, horúcej sprche a saunám.

Ak vás oblasť postihnutá ekzémom nepríjemne svrbí, priložte si na ňu studený obklad, ktorý zmierni pocit svrbenia. V žiadnom prípade si pokožku neškrabte. Škrabanie môže pokožku poškodiť, a tým umožniť vznik infekcie, čo je nebezpečné najmä počas tehotenstva.